HEMŞEHRİLERİM TÜRKÇE KONUŞALIM VE KULLANALIM!

İstanbul’da kar yağışı ulaşımı aksattı. Üniversitemiz de tatil. Bu nedenle bugün de evden çıkamadım. Bu fırsatı kullanarak sizlere daha sık seslenme imkanını buluyorum.

*   *   *

Gazetemizin yazarlarından değerli hemşehrimiz sayın öğretmen Salim Savcı, 4.4.2005 tarihinde köşemde yazmış olduğum “Türkçemiz elden gidiyor!” başlıklı yazımı okuyunca, telefonla beni arayarak, çok önemli bir konuya parmak bastığım için tebrik etmişti. Kendisiyle bu konuda uzunca da sohbet etmiştik.

Yıllardan beri bu köşede yazıyorum. Sayın Savcı gibi beni arayarak veya başka yolla bana ulaşan okuyucularımın sayısı ne yazık ki çok az. İnsan, yazar olarak okuyucularıyla köprü kurmaktan mutlu oluyor ve onların görüşlerini ve değerlendirmelerini öğrenmek istiyor.

Sayın Savcı, 29.12.2005 tarihli Çorum Haber Gazetesi’ndeki köşesinde ikinci defa benim bu yazımı ele alarak değerlendirdiği için, çok memnun oldum. Kendisine teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Değerli öğretmen Salim Savcı, bu yazısında, “Bu yazıyı bulup okumanızı Türkçe’yi çok seven bir emekli öğretmen olarak rica ediyorum” diyor ve “Daha çok Türkçe sözlük yerine yabancı sözlük var. Yazıyı bulup okuyabilirseniz sizde de şafak atar” şeklinde bir değerlendirme yaparak devam ediyor; “Şu işyerlerimizin adlarını hiç sormayınız. Büyük kentler boşa güreşiyor. Bu durum köylere bile uzanmış durumdadır.”

*   *   *

Sayın Savcı’nın bu yazısı yayınlandığı günlerde, Çorum Haber Gazetesi’nde bir ticari kuruluşun ilanı yer alıyordu. İsterseniz bu ilanı birlikte okuyalım;

“ELEMAN

Şirketimizin Pazarlama ve Satış Departmanında istihdam edilmek üzere;

*

* ”

Okuduğunuzda belki bazılarınız “Departman” kelimesinin ne anlama geldiğini anlamışsınızdır, ama çok sayıda hemşehrimizin anlamadığını düşünüyorum.

Eğer müracat edenlerin İngilizce bilmeleri isteniyorsa idi, bu da öngörülen şartlar aarsında sayılabilirdi.

Departman kelimesi yerine Türkçe olarak “ölümü” kelimesi veya Türkçe uygun başka bir kelime kullanılabilirdi.

Sayın Savcı’nın yazısının sonunda belirttiği gibi, “Analarımız nasıl saygıya layık ise, Türkçe olan anadilimiz de o denli saygıya layıktır.”

*   *   *

Bu yazımın sonunda bir defa daha dilimizi yabancı kelimelerle kirletmeyelim ricamı, siz okuyucularıma iletirken, her zaman Türkçe kullanalım diyorum.

Ayrıca bundan böyle ilan vereleri ve Çorum Haber Gazetesi yetkililerini de bu konuda hassas olmaya davet ediyorum.

İstanbul, 24.Ocak.2006