RİZE’DEKİ ÇORUMLULARA TEŞEKKÜRLER!

İspanya’da iki hafta tatil yaptıktan sonra Cuma günü Türkiye’ye döndüm. Bu gezimde, sizlere Barcelona’yı geniş bir şekilde tanıtacağım yazılarımı faks ile Çorum Haber’e göndermeye çalıştı isem de, gelen metnin okunamadığını gazeteden sayın Ayşe Uncu telefonla bana bildirdi. Bunun üzerine dönüşte yazılarımı bilgisayar ortamında tarattıracağım fotoğraflarla zenginleştirmeye karar verdim.

Bugün, İstanbul kar altında olduğundan ve oturduğum bölgenin de İsviçre’nin Davos’una benzemesinden dolayı evden çıkamadım. Seyahat ile ilgili yazılarımı herhalde gecikerek gönderebileceğim.

*   *   *

Evde kalınca birikmiş gazeteleri gözden geçirmeye başladım. 13 Ocak 2006 tarihli Milliyet Gazetesi’nde “Pankartlı teşekkür yarışı” başlıklı yazı dikkatimi çekti. Pankartlardan birisi de;

“Sayın Başbakanımız

Çorum Üniversitesi için

Teşekkür ederiz…

Rize’deki Çorumlular”

şeklinde idi.

*   *   *

Milliyet Gazetesi bu konuda aşağıdaki değerlendirmeyi yapmış;

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gece geldiği memleketi Rize’de kurulması kararlaştırılan Rize Üniversitesi nedeniyle teşekkür mesajlarını içeren afişlerle karşılandı. Atatürk Caddesi’nde ‘Çorum Üniversitesi için Başbakan Erdoğan’a teşekkürler. Rize’deki Çorumlular’ afişi dikkat çekti.

*   *   *

Bu afişi hazırlayan Rize’de yaşayan Çorumlu hemşehrilerimize, şehrimizden uzakta biraraya gelerek, Çorumluluk bilincini yaşatmalarından ve Çorum’da üniversite kurulması nedeniyle memnuniyetlerini bu afişle ortaya koymalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Onlar da tüm Çorumlular gibi şehrimizde kurulacak bu üniversitenin ne denli faydalı hizmetler sağlayacağını ve Çorum’u nasıl kalkındıracağını biliyorlar.

31 Aralık 2005 tarihli “Üniversitemiz kuruldu. Ne mutlu Çorumlulara!” başlıklı yazımdaki;

“Hitit Üniversitemiz kuruldu ne mutlu bize, ne mutlu Çorum’da yaşayan Çorumlulara, ne mutlu Çorum dışında yaşayan Çorumlulara…” temennilerimin ne denli paylaşıldığının bir göstergesi olarak bu afişi görüyorum.

*   *   *

Değerli hemşehrilerim, Çorum’un gelişmesi, ister Çorum’da ister Çorum dışında yaşasınlar tüm hemşehrilerimizin biraraya gelmeleri ve birlikte hareket etmeleriyle sağlanabilir.

Çorum’da Üniversitenin kurulmasında bu birliktelik önemli maddi ve manevi destek sağlamıştır. Üniversitenin gelişmesi için bu birlikteliği sürdürmeliyiz.

Çorum Haber Gazetesi’nin yıllardan beri bu birlikteliği sağlayabilmek için gösterdiği gayreti, büyük bir taktirle karşıladığımı belirtmeyi isterim.

Çorum’da çıkan diğer gazeteler elime geçmediği için, bu yoldaki girişimlerini takip etme imkanını bulamıyorum. Ama onların da, Çorumluluk bilincinin yayılması ve birlikteliğinin gelişmesi için aynı şekilde büyük gayret gösterdiklerini tahmin ediyorum.

*   *   *

Rize’deki Çorumluları ve tüm Çorumluları tekrar kutluyor ve Hitit Üniversitesi hayırlı olsun diyorum.

İstanbul, 23.Ocak.2006