Gaudi’nin Barcelona’sı

Barcelona’da nereye gitseniz, nereye baksanız ve sizi gezdiren mihmandarın anlattıklarını dinleseniz, hep Antoni Gaudi ismini duyarsınız. Şehirde mimar olarak imzasını attığı birçok eser, alışık olmadığımız tarzda ve mimaride yapılmış olsa da, hayranlıkla izlenmekte ve ziyaret edilmektedir. Bu nedenle şehre “Gaudi’nin Barcelona’sı”denilmemtedir. Gaudi’nin Barcelona’daki 12 eserinden 4’ünü ziyaret etme imkanımız oldu.

Barcelona, Avrupa’nın en çarpıcı, modern binalarla, Gaudi’nin şaheserleri ile bezeli bir kent.

*      *      *

Kimdir Antoni Gaudi?

Antoni Gaudi, İspanya’da Yeni Sanat (Art Nouveau) akımının öncüsü olan ünlü İspanyol mimardır.

Katalonya’nın Reuss kentinde 1852 yılında doğmuştur. 1878 yılında mimarlık eğitimini tamamladığı Barcelona, tüm sanatsal etkinliklerinin merkezi olmuş ve kişiliğinin gelişiminde büyük yer tutmuştur.

Gaudi, Fransız mimar Eugene Violet le Duc ve “süsleme mimarlığın kaynağıdır” diyen İngiliz düşünür John Ruskin’in teorilerinden etkilenmiştir. Zamanla 19. yy’ın baskın tarihi stillerinin ötesine geçerek kendi sınıflandırması güç estetiğini yaratmıştır.

İlk önemli eseri Barcelona’daki Casa Vicens adlı yazlık ev idi. Daha sonra Guels adlı sanayici ile güçlü bir ilişki kurarak bu aile için yaptığı eserle Barcelona’da kendine prestij sağlamıştır. Bu eserlerden Guell Sarayı ile fantastik Guell Parkı’nı gezdik. Ayrıca Gaudi tarafından yapılan Battlo Evi ile La Pedrera adıyla bilinen Mila Evi’ni de gördük. En ünlü eseri olan Sagrada Familia Kilisesi hakkında bir önceki yazımda kısaca bilgi vermiştim.

Sagrada Familia Kilisesi

Gaudi’nin eserlerinden sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. 74 yaşında 1926 yılında bir trafik kazası sonucu ölen Gaudi, Sagra Familia’nın içine gömüldü.

Gaudi’nin gününe kadar dik inen yüzeyleri parçalanmış seramikle kapladı, kıvırdı, yuvarladı, büktü, girintiler-çıkıntılar oluşturdu. Tavanları, duvarların bir devamı haline getirdi. Mimarlığı tekdüzelikten, değişmezlikten kurtardı. Gaudi, yalnız biçimleri değiştirmekle kalmayıp bunlara plastik zenginlik sağlamak için form hareketlerine renk hareketlerini katması dikkat çekicidir.

Gaudi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi isterseniz, sanat ansiklopedilerine bakabilir veya benim yaptığım gibi internetten bilgi edinebilirsiniz.

*      *      *

Sagra Familia Kilisesi

Gaudi’nin bitirmeye ömrünün yetmediği inşaat, yüzyıldan fazladır devam ediyor. Gaudi’nin planlarını takip eden mimarlar inşaatı sürdürüyor, ama kimilerine göre asla tamamlanamayacak. Çünkü bu haliyle muazzam bir ziyaretçi, bağış, yani para kaynağı.

Gaudi, 1882’de başlanan bu kiliseyi tamamlama işini 1883’de üzerine aldı. Gittikçe daha fazla zamanını bu esere ayıran Gaudi, 1908’de başka herhangi bir proje almayı bıraktı ve 1926’da ölümüne kadar sadece Sagra Familia’nın inşaası ile uğraştı.

Gaudi tüm mimari bilgisini karmaşık semboller sistemi ve inancın gizemlerine ilişkin görsel açıklamalarla birleştirerek bir 20. yy katedrali (kilisesi) yaratmayı arzuluyordu.

Kiliseyi inceledikten sonra bin merdiven tırmanıp kulelerden birine çıkabiliyorsunuz, asansör de var. Zamanımız az olduğu için kuleye çıkmadık.

La Pedrera (Casa Mila) (Mila Evi)

1906 yıllarında inşa edilen bu evi otelimize çok yakın olduğu için, sık sık dıştan izledik. İç kısmı ziyarete açık olmadığı için giriş kısmını ve bahçesini görebildik. Çok katlı olan bu evin yüzeyi yuvarlak çizgilerden, spirallerden, bombelerden oluşuyor. Köşe yok bu evde, yuvarlaklar var. Çatı katında Gaudi’nin tarif edilemez heykelleri yer alıyor.

Mila Evi

*      *      *

Casa Battlo (Battlo Evi)

Katalonya Meydanı’ndan çok kolay ulaşılabilen bu yapı, 1904 ile 1906 arasında inşa edilmiş olup Gaudi’nin bir mücevheri olarak tanınmaktadır. Tüm zamanların sanat ve mimari şaheseri olan bu ev Battlo ailesi tarafından yaptırılmıştır. Dikkati çeken orijinal çatısı ve bacalarının şeklidir.

Battlo Evi

*      *      *

Parc Güell (Güell Parkı)

Bir tepede yer alan bu park başlangıçta İngiliz tarzında yapılmak istenmiş ve bu gaye için birkaç tane İngiliz tipi güzel yapı da yapılmıştır. Gaudi’nin içinde oturduğu ev, bugün Gaudi Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Parkın girişindeki merdivenler üzerinde yer alan ve ağzından su fışkıran yeşil renkli seramiklerden yapılmış ejderha ile herkes gibi fotoğraf çektirdik.

Park Girişi

Merdivenlerden çıkarken çok sayıda sütun üzerinde yer alan kısımda ne olduğunu merak ettik. Gaudi böylece büyük bir alan kazanmış ve mozaiklerle bezenmiş oturma yerleri yapmış.

Tepeye tırmanırken yorulanlar, buralarda dinlenme imkanı buluyorlar. Daha sonra geniş park içinde yürüyerek doğa ile başbaşa kalabilirsiniz.

*      *      *

Kültür şehri olarak da tanınan Barcelona’yı, bir sonraki yazımda bu cephesi ile sizlere tanıtacağım.

Barcelona, 13 Ocak 2006