KIŞ SPORLARI KAYAK VE ÇORUM

Bundan önceki yazımda, sizlere Kış Olimpiyat Oyunları hakkında bilgiler aktarmış ve “Ben, ülkemizde ve Çorum’da daha nice Tuğba gibi cevherler olduğuna inanıyorum. Bunların kendilerini gösterebilmeleri, tesislerin kurulması ve kendilerinin desteklenmesi ile mümkün olabilecektir” şeklinde bir değerlendirme yapmıştım.

*     *     *

Bu yazımı gönderdiğimden kısa bir süre sonra elime geçen Çorum Haber Gazetesi’nden Kayseri Erciyes’te yapılan “Türkiye Zihinsel Engelliler Türkiye Kayak Şampiyonası”nda Çorumlu sporcuların 4 madalya aldığını öğrendim ve gurur duydum.

Sizlerin de bildiğiniz gibi geçen sene Sivas’da yapılan Türkiye Şampiyonası’nda birincilik alan İsmail Kuruçay, Japonya’da yapılan “Zihinsel Engelliler Kış Olimpiyatı”nda 3 altın ve 1 bronz madalya alarak Dünya Şampiyonu olmuştu. Bu sene de Milliyet Gazetesi’nin Yılın Sporcusu adayları arasında İsmail Kuruçay’ın yer alması önemli bir başarıydı.

*     *     *

Kayak sporunda fazla bir hareket olmayan Çorum’da Zihinsel Engelliler yarışmalarında salanan başarının nedenini öğrenmeye çalıştım.

Aldığım bilgilere göre bu başarıyı, Kayak İl Temsilcisi, Antrenör Erdoğan Kavukçu’ya borçluymuşuz.

Zihinsel Engellilerin devam ettiği Anadolu İş Okulu Müdürlüğü görevini yürüten Erdoğan bey, bu çocukları günübirlik Çatak’a götürerek, bu mümkün olmadığı durumlarda da okulun önündeki 50 metre mesafedeki Tepe’de eğitmiş. Bu gençler İl Müdürlüğü’ne ait kayak malzemeleri ile antrenmanlarını yapmışlar.

Bu başarıyı sağlayan Erdoğan Hoca’yı, İsmail Kuruçay’ı ve diğer evlatlarımızı, biraz sonra aşağıda anlatacağım gibi, Çorumlu eski bir kayakçı olarak coşku ile kutluyorum ve ayrıca tüm Çorumlular adına kendilerini tebrik ediyorum.

*     *     *

Çorum Lisesi’nde okuduğumuz yıllarda Beden Eğitimi dersi öğretmenimiz Tahir Altın, aynı Erdoğan Hoca gibi biz öğrencilerine kayak sporunu öğretmeye ve sevdirmeye büyük gayret göstermişti.

O dönemde yalnız kendisinin kayak takımı vardı. Bizler çam ağacından kayaklar yaptırmış, otomobil lastiğinden de ayak bağlama şeritleri kestirmiştik. Nadık semtinin vist tataflarında, Bahçelievler’in bulunduğu tepelerde kayak kaymayı öğrendik.

Yapılan bir yarışta, Cumhuriyet Gazetesi’nde de yer aldığı gibi ikinci olmuştum. Soyadım nedeniyle beni Samsun Lisesi’nden Ahmet diye yazmışlardı.

*     *     *

Yazıma son vermeden önce bazı ricalarım olacak;

1- Kayak sporunun geniş bir kesimce yapılmasının sağlanmasını Erdoğan Kavukçu’dan ve diğer yetkililerden rica ediyorum.

2- Çorum’un gelecekte, Kayseri-Erciyes, Kastamonu-Ilgaz gibi bir kış spor merkezi olabilmesi için Çatak’ın geliştirilmesini, milletvekillerimizden, Valimizden ve Belediye Başkanımızdan rica ediyorum.

İstanbul, 5.Mart.2006