TURGUT KÖYLÜ SELVER NİNE KONUŞTURULMALI!

Çorum’da geçirdiğim dört gün esnasında ,ailem dışında bir çok dost ve hemşehrilerimle bir araya gelmenin bana nasıl olumlu bir moral sağladığını tahmin edemezsiniz.İnsanın köklerinin bulunduğu şehir de hissettiklerini 12 milyon insanın yaşadığı İstanbul gibi büyük şehirlerde hissetmesi mümkün değil…

Çorum’a her geldiğimde aile köklerimle ilgili bilgiler edinmeye gayret ederim.Bu defa evinde kaldığım Cavidan ablamdan bazı bilgiler aldım. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol için Nüfus Müdürünü ziyaret ettim.Sağ olsun bana oldukça fazla zaman ayırdı.Kendisine bir defa daha teşekkür etmeyi istiyorum.

Osmanlı Devleti’nin ilk ciddi nüfus sayımını, 1904 yılında yaptığını üzülerek öğrendim.Dedelerimin ve büyükannelerimin bildiğim isimlerinden başka bir kayıtlarını bulamadım.Anlayacağınız aile kayıtlarım babam ve annemle başlıyor.Allah razı olsun elimizde Fevzi Gökeşme hocanın, annemin baba tarafı Gökeşme ailesi ile ilgili hazırladığı bir secere listesi (soyağacı)sayesinde 18.yüzyılın ortalarına kadar soy ve akrabalıklarımı izleyebiliyorum. Annemin annesinin Hanoğulları sülalesinden geldiğini biliyorum.Buradaki akrabalık bağları ile ilgili bildiklerim ise çok kısıtlı. Baba tarafımın durumu da pek farklı değil.

Bunları neden anlattığımı merak etmişsinizdir.Benim ailem de dahil bir çok aile ve insan şehrimizde yaşamış ve gelmiş geçmiş… Bunlara ait kayıtlar yok… Onların bir çoğu unutulmuş…

*     *    *

Belediyemiz tarafından başlatılan ”Kent Arşivi”çalışmaları sayesinde, yakın tarihte Çorum’da yaşayanlara ait eldeki mevcut fotoğraf ve bilgilerden faydalanarak bir bilgi bankası oluşturulması çok yerinde bir girişimdir.

Başta Belediye Başkanımız Turan Atlamaz olmak üzere hizmeti geçenlere teşekkür etmeyi istiyorum.

Lütfen hepiniz bu arşivin zenginleşmesine katkıda bulununuz.

Ben de, son yıllarda birçok arkadaşımızın yaptığı gibi, geçmişin unutulmaması için bildiklerimi ve hatırımda kalanları sizlerin ve gelecek nesillerin bilgisine sunabilmek ve değerlendirmesini sağlayabilmek için köşemde anlatıyor ve yazıyorum.

*     *    *

Gelelim Selver nineye…

Selver nine 88 yaşında ve Seracettin Salim Efendi’nin evinde hizmetcilik yapmış ve Fevzi Çakmak’ın bu ailenin misafiri olduğunu hatırlıyor ve o günü anlatıyor…

Onun Çorum Haber gazetesinde anlattıklarını okuyunca, annemin bana anlattıklarını hatırladım.Azap Ahmet Sokağı’dan geçerken bana orada yer alan bir konağı gösterir ve buranın Çorum’un köklü ailelerinden Seracettin’lere ait ve o ailenin yaşayan oğlunun adının da Elvan olduğunu söylerdi.O aileden fazla bir şey kalmadığını ve oğullarını da çalışmadığını ve satmaya devam ettiğini anlatırdı.

Yanılmıyorsam o konak ve müştemilatı da daha sonra sinemacı Hafız ve Salim kardeşlere satıldı.Bahçeye sinema yapıldı. Konak ise bir süre lokanta olarak kullanıldı.Şu anda da nargile evi olarak kullanılmaktadır.

*     *    *

Evinde Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ı misafir eden bu köklü aileyi tanımayı ve haklarında bilgi edinmeyi istiyorum.

Selver nine de dahil, tanıyanlar ve bilenler konuşturulmalı ve bunlar kayıtlara geçmeli ve mümkünse yayınlanmalıdır.

Bunları yapmadığımız taktirde bizlerin ve bizden sonra geleceklerin geçmişle bir bağlantı kurmamamız mümkün olmayacaktır.

Çorum’da görev yapan tarih öğretmenleri ve diğer ilgililer bu hususlarda öncülük yapmalıdırlar.

İstanbul,25 Nisan 2006