BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM!

Cep telefonuma Turkcell ve Global’den gelen maillerden, bugün doğum günüm olduğunu anladım!

Ama ailemden kimse kutlamadı…

Bu yazımı okuyanlar şaşırabilirler…

Geçenlerde yazdığım bir yazıda Türkiye’de ilk kapsamlı nüfus sayımının 1904 yılında yapıldığını bilgilerinize sunmuştum. Bu nedenle benim annemin ve babamın nufus cüzdanlarında o dönemde kullanılan Rumi tarihine göre eğer doğru ise yalnız doğdukları yıllar yazılı bulunmaktadır.

Cumhuriyetin kurulması ile ülkemizde mülki idare teşkilatı düzene sokulmaya başlanmış ve bu kapsamda Nüfus İdaresi Teşkilatı da düzene sokulmaya çalışılmıştır. Bu arada ”Soyadı Kanunu”nun çıkarılması ile ailelerin kütüklerinin takibi daha kolay takip edilir hale gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ilk nufus sayımı 1927 yılında yapılmış ve bugüne kadar da oldukca düzgün bir şekilde yürütülmüştür.

İşte bu geçiş döneminde doğan ağabeyimin, ablalarımın ve benim doğum tarihim nüfus kayıtlarına belki ailemin belki de idarenin hatasından doğru olarak işlenmemiş olabilir. Küçük kız ve erkek kardeşim bu hususda şanslılar, onların ki doğru yazılmış.

Benim doğum tarihim 1 Mayıs 1937 olarak kayıtlı…

Annem, ”doğduğunda bağ bozumuydu” derdi…

Teyzem ve eşi Öğretmen ağabeyim, ”Atatürk öldüğünde 20 veya 40 günlük bebektin” derlerdi…

Amcamın oğlu Aydın, ”annem senin benden üç ay büyük olduğunu söylerdi” demişti…

Bu durumda ben nasıl 1 Mayıs 1937’de doğmuş olabilirim?..

Görüldüğü gibi doğum günümü tam olarak bilmiyorum ve bu nedenle doğum günümü hiç kutlayamadım… Tüm kardeşler olarak çocuklarımızın doğum tarihlerini nüfus kayıtlarına günü gününe kayıt ettirdik. Onların doğum günlerini mutlulukla kutluyoruz.

Doğum günümü kutlayamadım diye, pek üzülmedim. Cumhuriyet sayesinde durumları benimkine benzemeyecek olan gelecek nesiller için sevindim.

Değerli okurlarım, lütfen siz de evlatlarınızı ve torunlarınızı günü gününe nüfusa kayıt ettirin ki, onlar benim durumuma düşmesinler.

Bugün hakiki doğum günü olanların ”Doğum Günlerini Kutluyorum”.

İstanbul,1 Mayıs 2006