ÇEKVALI ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE’DE

Mart ayında Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nda bir konuşma yapan değerli hemşehrimiz, tanınmış işadamı Avni Çelik’ten, ÇEKVA bursiyer öğrencilerini Çanakkale’ye ve Şehitlik’e götürmek istediğimi belirterek, bu gezinin masrafını üstlenmesini (sponsor olmasını) rica ettiğimde, kendisinin beni kırmayacağını biliyordum. Sağolsun, Vakfı’mızı her zaman destekleyen Sayın Çelik, benim gezinin sorumluluğunu üstlenmem şartıyla tüm desteği sağlayacağını memnuniyetle belirtti.

Birkaç yıldan beri ÇEKVA bursiyerlerini, benim daha önce gezdiğim bu toprakları vatan yapan atalarımızın bağımsızlık mücadelesi için şehit oldukları tarihi Milli Park’a götürmek istememin sebeplerinden bazıları şunlardır:

  • Binlerce Anzak, Avustralya’dan gelerek her yıl Gelibolu’da hayatını kaybeden dedelerini anarken, Türk gençliğinin büyük bir kısmı Birinci Dünya Savaşı’nın en büyük kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale’yi ziyaret etme imkanını bulamamaktadır.
  • Türk çocukları 1 m2’ye 6000 merminin düştüğü Gelibolu’yu gördüğü zaman ecdadını daha iyi tanıyacak, Atalarının, düşmana karşı bu güzel vatanı nasıl koruduğunu, bağımsızlığı ve hürriyeti için, ölümü hiçe saydığını görecek ve öğrenecek, şimdi bağımsız ve hür yaşadığı ülke Türkiye’nin değerini daha iyi anlayacaktır.
  • Çanakkale zaferi, hiç şüphe yok ki, milletimize çok pahalıya mal olmuştur. Ordumuzun “vatan ve namus” uğruna dereler gibi akıttığı kanlar pahasına bu harbin kazanıldığının, genç nesillere anlatılması hepimizin amaç ve görevi olmalıdır.

*     *     *

İstanbul’dan 6 Mayıs sabahı iki otobüsle hareket ettik. Geziye ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Ilgaz, Yönetim Kurulu üyeleri Sabit Velidedeoğlu, Hüseyin Kapusuz, Gürhan Erkan ve Vakıf Müdüresi Zühal Çırak ile birlikte yirmiye yakın üye ve eşleri ile 70’e yakın öğrenci katıldı.

Vakfımızın eski genel sekreteri Mehmet Yemenici, bu gezinin başarılı olması için önceden hazırlanmıştı. Hazırladığı dokümanları daha gezinin başında hepimize dağıttı ve yol boyunca yaptığı açıklamalarla Çanakkale Savaşı’nın öneminin bizler ve öğrenciler tarafından anlaşılmasını sağladı. Gezinin son saatlerinde sesinin kısılması onun bu görevi ne kadar içten yaptığının bir göstergesiydi. Kendisinin gayreti ile Keşan civarında meslektaşları tarafından Orman İdaresi tesislerinde bizlere çay ikram edildi. Bu gayretleri için Mehmet ağabeye teşekkür ediyorum.

Akşama doğru geldiğimiz Çanakkale’de Truva filminde kullanılan ve Çanakkale’ye hediye edilen Truva Atı’nı, Aynalı Çarşı’yı ve şehri gezdik. Akşam, öğretmen evinde ve İzci Kampında kaldık. Sayın Çanakkale Valisi, Milli Eğitim Müdürü ve Kültür Müdürü bize çok yardımcı oldular. Kendilerine teşekkür borçluyuz.

Pazar günü Gelibolu Yarımadası’nı mihmandarla birlikte gezdik. Sırasıyla gezdiğimiz yerler aşağıda verilmiştir;

-Seyit Onbaşı Heykeli ve Mecidiye Anıtı

-Çanakkale Şehitler Abidesi ve Müzesi

-Seddülbahir Kalesi

-Yahya Çavuş Anıtı

-Kanlısırt Heykeli

-57. Alay Mezarlığı

-Anzac Koyu

-Conk Bayırı Mehmetçik Anıtı

-Atatürk Heykeli

-Mehmetçik Heykeli.

*     *     *

Pazar gecesi İstanbul’a geri döndüğümüzde, geziye katılan büyükler ve öğrenciler, çok etkilendiklerini, vatan ve bayrağı için şehit olan kahraman askerleri ve Atatürk’ü minnetle ve şükranla andıklarını belirttiler. Ayrıca gezinin gerçekleşmesini sağlayan Sayın Avni Çelik’e çok teşekkür ettiler.

Ben de ÇEKVA ve şahsım adına değerli hemşehrimiz Avni Çelik’in gösterdiği hassasiyet ve sağladığı destek için teşekkür ediyor, kendisine bizleri gururlandıracak başarılar diliyorum.

İstanbul, 16.Mayıs.2006