Çorum Turizm Fuarı’nda

Bugün İstanbul’da, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda üç gün sürecek “Travel Turkey 2006” Uluslararası Turizm Fuar ve Konferansı başladı. Fuara yurt içinden ve dışından çok sayıda firma ve kuruluş katılıyor.

Fuar’ın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Pakistan Turizm Bakanı bayan Nilofar Bakhtiar ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy birlikte yaptılar.

Sayın bakanlar önce Mardin şehrinin pavyonunu ziyaret ettiler. Mardin yöresel müziğinin sunulduğu ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı pavyondan sonra, diğer pavyonları gezmeye başlayan sayın bakanları, Vali Yardımcımız Murat Soylu ile birlikte Çorum pavyonuna davet ettik.

Öncelikle, Hitit medeniyetinin eserlerinin tanıtıldığı pavyonumuzda sayın bakanlara Çorum ve Çorum’un tarihi değerleri hakkında bilgi verildi.

Pakistanlı bakanla yaptığım görüşmede bana, başka bir gelişinde de Çorum’u ve tarihi zenginliklerini ziyaret etmeyi istediğini bildirdi.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, Çorum pavyonuna yakın ilgi gösterdi.

Pavyonumuzdan ayrılan bakanları, İsviçre adına fuara katılan ve bir pavyon açan, orada bir seyahat acentasının sahibi, yeğenim Hüseyin Samsunlu İsviçre pavyonunu görmeye davet etti ve onları oraya götürdü.

Çorum pavyonu bu sene de çok güzel hazırlanmıştı. Bu fuarda şehrimizin en iyi şekilde temsil edilmesi için büyük gayret gösteren Valimiz Hüseyin Poroy, Ankara’da Başbakanımızın başkanlığında yapılan toplantıya katıldığı için bulunamadı. Kendisini yardımcısı Murat Soylu en iyi şekilde temsil etti.

Çorum Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Çorum Müzesi’nden Arkeolog Dr. Önder İpek ve Dr. Ateş Velidedeoğlu, bu organizasyon için gayret gösterenlerin başında geliyorlardı.

Bu fuarda beni sevindiren, Çorum’da turizmin gelişmesine hem önemli katkıları olan, hem de bu turizm hareketinden pay elde edecek tüm otellerimizin temsilcilerinin orada bulunmaları, bastırdıkları kitap ve broşürleri hizmete sunmalarıydı. Ayrıca tüm ziyaretçiler için küçük paketler halinde leblebi bulundurulması da, şehrimizin tanıtımı açısından çok güzel bir propaganda vesilesi olarak değerlendirilmelidir.

Mavi Ocak Tesisleri Sahibi Mustafa Mavi, Boğazkale Aşıkoğlu Tesisleri Sahibi Cengiz Aşıkoğlu, Dalgıçlar Oteli sahiplerinden Ahmet Dalgıç, Büyük Otel Sahibi Faruk Tuzcu ve Ulusoy Dağ Tesisleri yöneticileri görüşme fırsatı bulduğum hemşehrilerimdi.

Çok sayıda turizm firması sahibi de kendileriyle görüştü. Onları Çorum turizmi açısından çok ümitvar gördüm.

Geçen sene fuarın açılışına İstanbul’da yaşayan Çorumlulardan geniş bir katılım olmuştu. Bu sene benden başka kimse yoktu. Ben de, Çorum’u ziyaretim sırasında Sayın Valimizin verdiği broşür nedeniyle fuardan haberdardım. Herhalde diğer hemşehrilerimizin haberleri olmadı.

Bu fuara ve benzerlerine katılım Çorum’da turizm hareketinin canlanmasını sağlayacaktır. Başta Valimiz olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum.

İstanbul, 25 Mayıs 2006