Çorum’da turizm gelişiyor, ama !

Dün Turizm Fuarı’nda bulunan Çorum pavyonunda, Bakan’ın zamanında gelmemesi nedeniyle, üç saat kadar kaldım. Bu arada, Çorum’dan gelen tüm yetkililerle ve Çorumlu turizm tesisi işletmecileriyle görüşme fırsatını buldum.

Pavyonun mükemmelliğini dünki yazımda belirtmiştim. Her bakımdan güzel hazırlanmış pavyonumuza çok sayıda ziyaretçinin geldiğini de memnuniyetle izledim. TRT Ankara Radyosu’ndan gelen ekip, yurt dışında yaşayan Türkler için bizlerle çok uzun süren bir söyleşi de yaptı. Hepimiz, şehrimizi ve doğal güzelliklerini anlattık, onlara Çorum’u ziyaret etmelerini önerdik. Yurtdışında yaşayan Çorumlulara da tatilleri esnasında memleketlerini muhakkak ziyaret etmelerini tavsiye ettik. Bu arada, bulundukları ülkelerde Çorum’u tanıtmalarını ve onların Çorum’u ziyaret etmelerini sağlamalarını da istedik.

*      *     *

İlk önce Çorum’da turizmin gelişmesi konusunda duyduğum iki gelişme beni çok olumlu etkiledi.

Bunlar;

1- Velipaşa Oteli ve Garajı’nın tekrar eski işlevine kavuşturulması için onarılacağı ve Çorum’a tarihi bir yapı ve otel kazandırılacağı,

2- İstiklal İlkokulu binasının boşaltılarak turizmin hizmetine sunulacağı

hususlarıdır.

Benim de bir yazımda belirttiğim  “Velipaşa Konağı’ndan sonra sıra Velipaşa Oteli’nde”önerimin gerçekleştirilmesi yolunda adımlar atılması beni de her Çorumlu gibi çok sevindirdi.

Son Çorum ziyaretimde, şehrimizde sanat, etnografya ve bilim-teknik müzelerinin kurulması gerekliliğine dikkat çekmiştim. Boşaltılacak İstiklal İlkokulu mekanlarında Çorum’dan yetişmiş, ya da Çorum’da resim yapmış ünlü ressamların resimlerinin sergilenebileceği bir sanat müzesi ve tarih içindeki Çorum yaşamının sergileneceği bir etnografya müzesi açılmasının düşünüldüğünü memnuniyetle öğrendim.

İnşallah bunlar kısa sürede gerçekleşir.

*      *     *

Özellikle bu sene Hitit şehirleri (Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva) ve Çorum, turizm ilanlarında geniş yer aldığı gibi, bu konuda basında ve televizyonlarda çok sık yayınlara da rastlanıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde “Hitit Rüzgarı” adlı sergi 16 Mayıs’ta açıldı. Sanatçı Prof.Dr. Erdinç Bakla heykelleri ve tasarımlarında, günümüzden 3800 yıl önce insanın tapınakları, güneş tanrıları, tanrıçaları ve kadın-erkek heykelleriyle kendini ifade ediş biçimini bugünlere taşımış.

Bu yayınlar, fuarlar ve sergiler, şehrimizi turistik bakımdan her geçen gün daha çekici kılıyor.

Başlangıçta bir de “ama” demiştim!

Her yıl yüzlerce Japon’un buraları ziyaret etmesine öncülük yapan Japon Prensi Mikasa’ya, son ziyaretinde “Bakalım bir defa daha Türkiye’ye gelir miyim?” dedirtecek şekilde olumsuz bir izlenimle ülkemizden ayrılmış.

Yetkililer ve kendisiyle tanışmış hemşehrilerimiz, yapacakları girişimlerle bizim için ülkesinde fahri turizm elçiliği yapan Prens’in tekrar Türkiye’ye gelmesini sağlamalıdırlar.

İstanbul, 26 Mayıs 2006