BTC SEVİNCİ !

Bir süreden beri sizlere seslenemedim.Bunun nedenlerini gelecek yazılarımda açıklayacağım.

Dün ülkemiz için çok önemli bir gündü…BTC petrol boru hattı dün törenle açıldı.

BTC nedir?

BTC,Bakü-Tiflis- Ceyhan’ın başharflerinden oluşan ve yapımı 12 yıl süren petrol boru hattına verilen isimdir.  Maliyeti yaklaşık 4 milyar dolar olan ve günlük kapasitesi 1 milyon ton olan bu boru hattı 1774 km olup Bakü’den Tiflis üzerinden Ceyhan’a uzanmaktadır.

BTC’nin açılışı dün Ceyhan’da ,Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer,Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakasvili ile Başbakanımız Tayyip Erdoğan ve bu hattın en büyük ortaklarından BP şirketinin Başkanı Lord Browne’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bu boru hattı sayesinde Ceyhan ,mevcut Kerkük-Yumurtalık Hattı ile önemli bir enerji terminali haline dönüştü.Hazar petrolünü Ceyhan’a ulaştıran bu boru hattı ile çok kısa bir sürede Kazakistan petrollerinin de taşınması çalışmaları ve Samsun-Ceyhan Hattının yapımı neticelendiğinde Türkiye’nin stratejik önemi daha da artacak ve Türkiye enerji piyasasının önemli bir aktörü haline gelecektir.Böylece günde 4 milyon varil petrol Ceyhan’a akacaktır. Bu noktada  dünyada günlük petrol tüketiminin 84 milyon varil olduğunu da belirtmeyi isterim.

Genelde tüm politikacılar her yapılanı kendilerine mal etmeye çalışsalar da bu projenin gerçekleşmesinde ,Turgut Özal,Süleyman Demirel,Tansu Çiller,Mesut Yılmaz,Bülent Ecevit ve Tayyip Erdoğan’ın önemli katkıları oldu.Allah hepsinden razı olsun.

11 Haziran 1993’de BTC’ye ilişkin ilk belge imzalandı. Rusya kendi topraklarını ”by-pass” edecek bu anlaşmadan pek hoşnut kalmadı ve iptali için çalıştı..Bu belgeyi Azerbaycan adına imzalayan Elçibey devrildi.1998 yılında projenin ekonomik olmadığını savunan BP,ABD tarafından ikna edildi.Sonrasında Türkiye’de ekonomik krizler yaşandı. BTC boru hattının temeli 17 Eylül 2002’de atıldı. Projeye daha sonra katılan Gürcistan Cumhurbaşkanı Şevardnatze de devrildi. Projenin gerçekleşmesinde Azerbaycan’da Elçibey’in yerine gelen Haydar Aliyev’in Süleyman Demirel ile en önemli rolü üstlendiği unutulmayacaktır.Ceyhan’daki terminale”HAYDAR ALİYEV TERMİNALİ” ismi verilirken onun önemli rolü vurgulanmış oldu. Büyük emeği geçen sayın Süleyman Demirel’in davetli olduğu halde davete neden katılmadığını anlayamadım.Bu konuda basında da bir habere rastlamadım.

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının geçtiği ülkelerin Cumhurbaşkanlarına,günün anısına sunulmak üzere benim de Akademik Konsey üyesi olduğum Marmara Strarejik Araştırma Vakfı tarafından özel gümüş tabaklar hazırlatıldı.Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nı heyet halinde ziyaret ederek bu özel hediyeyi Salı günü İstanbul’da Çırağan Oteli’nde  sunduk.Zamanlarının çok kısıtlı olması nedeniyle ulaşamadığımız diğer cumhurbaşkanlarına anı hediyelerini,Vakıf Başkanı Akkan Suver ileride sunmayı düşündüğünü ifade etti.

Böyle dev bir projenin bölgeye kazandırılması ülkemiz için çok önemlidir.Hayırlı uğurlu olsun. Hizmeti geçenlere teşekkürler…

İstanbul, 14 Temmuz 2006