ENGELLİLERE SAHİP ÇIKALIM!

Bugüne kadar birçok yazımda ülkemizde sayıları 8 milyon civarında olan engellilerin durumu üzerinde durmuş ve onlara sahip çıkmamız gerektiğini vurgulamıştım.

*  *  *

Tekrar bu konuya dönmemin sebebi, yeğenim Ertuğrul’un kızı Sevinç’in (7 Temmuz’da gerçekleşen) düğününde, kendisini daha önce şahsen tanımadığım fakat engellilerle ilgili özverili çalışmalarını basından yakından takip ettiğim Rehberlik Araştırma ve Özürlü Çocukları Koruma Derneği Başkanı Semiha Arzoğlu hanımefendinin eşi Fazlı Arzoğlu ile birlikte masamıza gelerek beni selamlamış olmasıdır. Çorum Haber’de engellilerle ilgili yazılarım ve kendilerine İstanbul’da açılan “Özürlüler Fuarı”ndan temin ederek gönderdiğim dokümanlar için teşekkürlerini de sundu.

*  *  *

İnsanlar, nasıl genelde sağlık sorunları yaşamadıkları zamanlarda sağlıklarının önemini pek anlamıyorlarsa, yakınlarından biri engelli (özürlü) değilse bu sorunu da anlamıyorlar.

Merhum Sakıp Sabancı, Köksal Toptan ve daha nice tanınmış insanın engellilerin sorunların sahip çıkmalarında, kendi ailelerinde bu sorunu yaşamalarının büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Ailelerinde engelli bulunmamasına rağmen insanlık için nasıl Mine Narin Tohum Vakfı’nı kurarak otistiklere sahip çıkıyorsa, değerli hemşehrimiz sayın Semiha Arzoğlu da Çorum’da özürlü çocuklara sahip çııyor.

Değerli hemşehrilerimin, hiçbir çıkar beklemeden özürlülere hizmet veren sayın Arzıoğlu’na ve benzer amaçlı diğer kuruluşlara destek vermelerini bekliyor ve rica ediyorum. Bu kuruluşlara katkı sağlıyarak lütfen özürlüleri sevindirin. Bu hayırınızın Allah nezdinde kabul göreceğinden eminim.

*  *  *

Bu arada 12.7.2006 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Kamu Binaları, Kamuya Açık Alanlar ve Toplu Taşıma Araçlarının Özürlülerin Kullanımına Uygun Duruma Getirilmesi” başlıklı bir genelge yayınlandı.

Bu genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait her türlü yapının engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesi belediyeler ve ilgili kuruluşlarca hazırlanacak eylem planları doğrultusunda gerçekleştirilmesi istenmiştir.

*  *  *

Öncelikle Çorum ve ilçelerinde yaşayan özürlülerin istedikleri yerlere erişebilirliklerinin sağlanmasını Valimizden, belediye başkanlarımızdan ve ilgili kuruluşlardan rica ediyorum.

İstanbul, 16.Temmuz.2006