ÖSS NETİCELERİ ve ÇORUM!

Şu anda, Haziran sonlarında Temmuz başlarında 49 yıllık Alman tahsil arkadaşımla on gün tatil yaptığım Bodrum yakınındaki Güvercinlik civarındaki yazlığımda kızımla birlikte dinleniyorum.

Dinleniyorum dediysem, bu bütün gün güneşin altında tembel tembel yatıyorum anlamına gelmiyor. Yazmakta olduğum mesleğimle ilgili kitabıma da zaman ayırıyorum.

Ben bu yaşta çalışıp, didinerek bir eser koymaya çalışırken, gazetelerden OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) ve ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) imtihanlarında gençlerimizin başarıları hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Diğer bir ifade ile onların ortaya koydukları performansı değerlendiriyorum.

*     *     *

ÖSS değerlendirmesi

İmtihana giren 1,5 milyon adaydan 27 bini sıfır aldı. 881 bin adayın fende, 244 bin adayın matematikte 1 puan bile alamaması bence üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus… Ayrıca, öğrencilerin sosyallerinin de zayıf olduğu dikkati çekmektedir.

Demek ki bu öğrencilerin önemli bir kısmı orta eğitim kuruluşlarında yeteri kadar eğitilmemişler. Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunun çözümü için önlem almalıdır.

ÖSS’de en büyük başarıyı sırasıyla askeri liseler, fen, anadolu, özel fen, yabancı dil ağırlıklı, öğretmen, yabancı dilde eğitim yapan liseler gösterdi. En başarısızlar ise meslek liseleri oldu. Meslek lisesi öğrencileri ülkemizin ihtiyacı olan bir meslek öğrenmeye yönlendirildiği için ÖSS’de üst seviyede başarı göstermeleri çok zordur.

Bu konuda daha aydınlatıcı bilgi sahibi olmak için benim de öğretim üyesi olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi’ne 2004 yılında hangi lise öğrencilerinin girdiğini inceleyelim;

Fen Lisesi 191,

Genel Lise 114,

Anadolu Lisesi 867,

Yabancı dilde öğretim yapan özel lise 169,

Anadolu öğretmen lisesi 17,

Özel fen lisesi 83.

Bu listeden de görüldüğü gibi İTÜ’ye genel liselerden girebilenler toplam kontenjanın yüzde 10’unun altında kalmaktadır. Türkiye’deki liselerin büyük çoğunluğunu genel liseler oluşturduğuna göre, bu liselerdeki eğtimi kalitesinin yükseltilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nca acilen sağlanmalıdır.

*     *     *

ÖSS’de Çorum’un durumu

ÖSS imtihanlarını yürüten ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından sayısal puana göre belirlediği en başarılı ilk 10 il arasında 2003, 2004 ve 2005 yıllarında Çorum yer almaz iken, 2006 ÖSS’de en başarılı ilk 10 il arasında “Söz-1”de 9’uncu, 160 ve üzerinde puan alanlara göre 4’üncü olarak yer almış olması giururlandırıcı bir neticedir. Komşu illerimizden hiç birisi ilk onda yer alamamıştır.

Bunu sağlayan Çorum’daki tüm Milli Eğitim mensuplarına ve öğretmenlere kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

*     *     *

ÖSS’yi kazananlara destek olalım

Yıllarca anne, babaların ve öğretmenlerin üzerinde titreyerek yetiştirdikleri bu başarılı gençleri tebrik ederken, siz okuyucularımın önemli gördüğüm onlarla ilgili bazı hususlara dikkatinizi çekmeyi istiyorum.

17 veya 18 yaşında olan bu gençlerle ilgilenilmediği taktirde eğitimlerini sürdürdükleri yerlerde ve bilhassa büyük şehirlerde onları çok sayıda tehlike beklemektedir. Maddi vaziyetleri bozuk olan ailelerin evlatları daha fazla bu durumdan etkilenmektedir.

Maddi durumu iyi olan okuyucularım, lütfen bu gençlere sahip çıkınız, onların Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatacak gençler olarak yetişebilmeleri için maddi ve manevi destek veriniz. Onların hayır duasını alınız.

Sağladığınız destek ile yetişecek bu gençlerin ileride Çorum’a dönmeleri ile hepimizin çok sevdiğimiz şehrimiz komşu illerden daha farklı gelişecektir.

Bodrum-Güvercinlik-Dörttepe, 20.Temmuz.2006