CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI!

Çocukluğumdan beri dini bayramlarda ve yılbaşlarında tebrik kartı yazdığımı hatırlıyorum. Genelde milli bayramlarda böyle bir alışkanlık ülkemizde yoktu.

Son yıllarda ve bilhassa bu Ramazan Bayramında cep telefonuma gönderilen tebrik mesajlarından bazılarında Cumhuriyet Bayramı’nın aynı haftaya rastlaması nedeniyle iki bayramı birlikte kutladılar. Ayrıca dün de çok sayıda Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı aldım.

*      *      *

Aldığım Cumhuriyet Bayramı mesajlarından bazılarını aşağıda değerlendirmenize sunuyorum;

* Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün yüce ulusumuza armağanı ve emaneti Cumhuriyetimizin 83. şeref yılını kutlar, coşkulu bir Bayram geçirmenizi dilerim.

* Cumhuriyetimiz ülkemizin önemli dönüm noktasıdır. Geleceğin güçlü Türkiyesi için Bayramınızı tebrik ediyorum.

* Cumhuriyetimizin 83. yılını kutlar, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını minnetle anar, sağlıklı ve başarılı bir ömür dilerim. Daha nice 83 yıllara.

* Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bir bekçisi olarak Bayramınızı kutluyor ve nice bayramlar diliyorum.

*      *      *

Neden birden bire artan bir şekilde Cumhuriyet Bayramı mesajları ve tebrikleri gönderiliyor ve neden milli bayramlar da daha coşkulu ve halkın katılımı ile dolu dolu yaşanıyor sorusunu kendimize sormamız gerekir.

Halkımız, ülkemiz üzerinde 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında oynanan oyunun bir benzerinin oynandığı hissindedir. O zamanlar, hazırlanan haritalara uygun bir şekilde Balkanlar ve Ortadoğu nasıl elimizden alındı ise bugün de 5 milyon km2 bir vatan toprağından kalan 800 bin km2’lik Türkiye Cumhuriyeti topraklarını parçalamak için hazırlanmış haritalar ortalıkta dolaşmaktadır.

Ülkemiz üzerinde oynanan bu oyunları hızlandırmak için halkımızın birbirine düşürülmesine büyük gayret gösterilmektedir. Biz bu topraklarda 1000 yıldan beri birlikte yaşamamıza rağmen, vatandaşlarımızı Türk-Kürt, Alevi-Sünni, dindar-dinsiz, laik-antilaik ve benzeri daha nice hususlar ileri sürülerek birbirinden ayırmak istenmektedir.

Bu gibi bizi parçalayacak sinsi hareketleri hep birlikte başarısız kılmamız gerekir. Biz bir bütünüz. Birbirimize saygı ve sevgi göstererek bir arada yaşamalıyız. Et tırnaktan ayrılır mı?

*      *      *

Sevr antlaşması ile uygulanan parçalanma gerçekleşse idi, belki de biz Hristiyan devletlerinin işgalindeki memleketimizde serbestçe ne orucumuzu tutabilecek, ne de Ramazan Bayramını kutlayabilecektik.

Bu nedenle, Atatürk’ün “Türkiye devleti ve milleti ile bölünmez bir bütündür” sözünü esas alarak birlik ve beraberlik içinde Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatalım ve tüm bayramlarımızı kutlayalım.

*      *      *

Cumhuriyet Bayramı için bana gönderilen mesajlara verdiğim aşağıdaki cevabımın, sizler taraından da bir kutlama mesajı olarak kabulünü temenni ediyorum.

“Türk ulusu, Atatürk’ün önderliğinde binlerce şehit ve gazi vererek vatanımızı yabancıların işgalinden kurtarmış ve Cumhuriyetimizi kurmuştur.

Cumhuriyetimizin 83. yılını kutlar, nice coşkulu bayramlar dilerim.”

Antalya, 30.Ekim.2006

Not: Antalya Valiliği’nin tertiplediği kutlama törenine ve akşam düzenlenen resmi kabule eşimle katıldım. Bu kutlamalardaki coşku görülmeye değerdi.