AHMET ÇÖREKÇİ RESİM SERGİSİ

Çorum Lisesi’nde okuduğu yıllardan beri bir ağabey olarak tanıdığım ve sevdiğim Ahmet Çörekçi’nin askerliğin getirdiği yoğun işlerine rağmen boş zamanlarında resim çalışmaları yaptığını duyuyordum.

Ne zaman ki, kendisinden aldığım davetiyeden 11–19 Kasım 2006 tarihleri arasında İstanbul’da Harbiye Askeri Müze ve Sitesi’nde ‘Resim Sergisi’ açtığını öğrendiğimde söylenenlerin doğru olduğuna karar verdim.

Davetiyenin ekinde gönderdiği ve sergilenen eserlerinden bazılarının fotoğraflarının yer aldığı tanıtım kitapçığını oldukça geniş bir şekilde inceledim.

Ayrıca açılış günü de uzunca bir süre kalarak sergiyi gezdim ve eserlerini inceledim. Sizler için aşağıda bir değerlendirme yapacağım. Sergi ile ilgili esas değerlendirmeyi sanat eleştirmenleri yapacaktır. Bunları temin edebilirsem sizlere ileride sunacağım. Gelelim benim değerlendirmeme;

Eserlerinin büyük bir çoğunluğu doğa ile yakın ilişkili. Yağlıboya peyzaj ve natürmort çalışmaları resimlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturmakta. Doğduğu Osmancık, eğitim gördüğü Çorum ve ülkenin birçok köşesine ait tablolarda o yörelerin havasını hissediyorsunuz. Bir hava subayı olarak uçaklarla ilgili resimleri, ister istemez insanı çok etkiliyor.

*     *     *

Sayın Paşamın ressamlığı ile ilgili değerlendirmeyi tanıtım kitapçığındaki kendisi hakkında yazılanlardan faydalanarak yapmayı istiyorum:

Osmancık’ta 1932 yılında doğan Çörekçi, içten gelen bir dürtü ile çocuk yaşlarında resme yönelmiş ve Çorum Ortaokulu’nun unutamadığımız resim öğretmenimiz Reşat Eroğlu tarafından keşfedilmiştir. Sayın Eroğlu’nun teşviki ile İstanbul’daki Güzel Sanatlar Lisesine katılımı düşünürken, diğer sebepler yanında ailesinin ekonomik durumu nedeniyle Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ne devam etmeyi tercih etmiştir.

Askerlik görevini herkese nasip olmayacak bir başarıyla sürdüren hemşehrimiz Orgeneral olmuş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı da yapmıştır.

Tanıtım kitapçığının girişindeki değerlendirme yazısını yazan sanat eleştirmeni Abdülkadir Günyaz’ın satırlarını birlikte okuyalım;

“Peşin peşin söyleyeyim kanaatimi, doğrusu alkışlanacak bir ustalığa sahip işler onlar. Altındaki imza, Ahmet Çörekçi, pek tanıdık değil bu alanda. Ama… Evet, doğrusu bu peyzajlar, hatta kimilerindeki naif alıntılar hiç de bir acemi, bir heveskar elinden çıkma izlenimini vermekten gerçekten uzak ve Ahmet Çörekçi’de belli bir kıvama varmış olmanın örneklerini görüyoruz rahatlıkla…

Kim Ahmet Çörekçi? Benim için bir ressam kuşkusuz, evet evet bir ressam. Doğadan hareket eden, ondan esinlendiklerini, özümseyerek rengi, kompozisyonu, anlatımı yerli yerinde resimlerle bizlere yansıtan bir ressam. Fakat öte yandan Türk Hava Kuvvetleri’nin komutanlığını yapmış bir asker. Bir asker, ama yıllar yılı resimden kopmamış bir asker.”

*     *     *

Ahmet Çörekçi’nin ilk kişisel sergisinin açılışına kendisini seven çok sayıda devlet adamı, asker, sanatseverler ve Çorumlular katıldı.

Katılan Çorumlular arasında, Kültür ve Turizm eski Bakanı İlhan Evliyaoğlu, ÇEKVA Başkanı Turan Ilgaz ve eşi, ÇEKVA Başkan Yardımcısı İlhan Çenesiz ve torunu, Çorum Haber köşe yazarlarından Mehmet Özata ve eşi, Osmancıklı Prof. Dr. Tevfik Ayan ve eşi, yanında Osmancıklı Mehmet Çatal ve Abdurrahman Derindere’yi sayabilirim. Ayrıca Beyoğlu’nda resim atölyesi bulunan Hamamözülü emekli Deniz Binbaşı Mustafa Bayar’ın, Çörekçi Paşanın olmadığı zamanlarda sergi yerinde bulunduğunu da kendisinden öğrendim.

Sergiyi, Çörekçi gibi boş zamanlarında resim yapan eşimle birlikte gezdim. Kendisi amatör ressam kimliği ile çok etkilendiğini ifade etti.

Değerli hemşehrimi, bu başarılı ilk sergisinden dolayı kutluyorum. Her zaman kendisine destek veren saygıdeğer eşi Gülten hanımı da ayrıca tebrik ediyorum.

Tüm Çorumlular adına Sayın Çörekçi’ye ailesi ile birlikte mutluluk ve başarılar diliyorum.

İstanbul, 14.Kasım.2006