AMERİKA SEÇİMLERİ ve ERMENİ LOBİSİ!

Amerika’da yapılan son seçimlerde Başkan Bush’un Cumhuriyetçi Partisi başarılı olamadı.Senato ve Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde ettiler. Bush, Başkanlık döneminin geriye kalan  iki yılını bugüne kadar olduğu gibi rahat geçiremeyecek.Bu durum Türkiye’yi de etkileyecek. Bilhassa bugüne kadar engellenen Ermeni girişimlerinin önü açılabilecek.

Sözde soykırımı tanımaya yanaşmadığı için Cumhuriyetçi Başkan Bush’a öfke duyan Ermeni lobisi, son Kongre seçimlerinde ağırlıkla Demokrat adayları desteklemiştir.

*     *     *

Basında yer alan haberler, ABD’deki Ermeni lobisinin, Demokrat Parti’nin Kongre seçimlerinde kazandığı zaferden büyük memnuniyet duyduğunu ve yeni oluşacak Kongrenin, sözde soykırım iddialarının resmen tanınması yönünde yeni fırsatlar ortaya çıkaracağını belirttiğini ortaya koymaktadır.

ABD’deki en büyük Ermeni kuruluşu olan Amerikan Ermeni Meclisi (AAA) tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, seçim sonucunda Temsilciler Meclisi başkanlığının Cumhuriyetçi Dennis Hastert’tan Ermeni lobisi üyesi Demokrat milletvekili Nancy Pelosi’ye geçeceği hatırlatılarak, yeni dönemde Temsilciler Meclisi liderliğiyle yakın bir çalışma yürütüleceği umudu dile getirildi.

AAA’nin icra direktörü Brian Ardouny, yeni Kongre liderliğinin, sözde soykırımın Kongreden geçmesi konusunda yeni fırsatlar ortaya çıkaracağını kaydetti.

Ermenilerin çok etkin olduğu Kaliforniya’da seçilen Pelosi, seçimden kısa süre önceki bir açıklamasında, yeni dönemde soykırım iddialarının Kongre tarafından tanınmasını destekleyeceğini duyurduğunu Türk toplumu bilmelidir.

Bir başka Ermeni kuruluşu olan Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) açıklamasında da mevcut Temsilciler Meclisindeki sözde soykırım tasarılarını oylatmayan başkan Hastert’in görevinin Pelosi’ye geçecek olmasından duyulan memnuniyet dile getirildi. Ne yazık ki  Ermeni lobisinde çok sayıda Cumhuriyetçi Kongre üyesi de yer alıyor.

ANCA’nin icra direktörü Aram Hamparian, ”Amerikalı Ermenilerin, seçim döneminde oynadığı yaşamsal ve enerjik rolden çok büyük gurur duyuyoruz. Kongrede gücün el değiştirmesi, bizim Kongreye ilişkin gündemimiz açısından büyük anlam taşıyor” dedi.

AAA ve ANCA’nın açıklamalarında, Ermeni lobisine mensup milletvekili ve senatörlerin büyük çoğunluğunun yeniden seçildiği ve yeni Kongre yönetimlerinde üst düzey görevler üstlenmelerinin beklendiği ifade edildi.

ABD’de yeni Kongrenin ocak ayında göreve başlamasının hemen ardından Kongrenin her iki kanadına da sözde soykırımın tanınmasını öngören tasarıların sunulması bekleniyor. Ermeniler, bu tasarıların 24 Nisan öncesinde benimsenmesini amaçlıyor.

*     *     *

2007 yılında Türkiye’yi, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimi , Amerika ve Avrupa Birliği’nin alacağı kararlarla ortaya konulacak diğer sorunlar yanında sözde Ermeni soykırımı  oldukça meşgul edecek.

İstanbul,12 Kasım 2006

Not: Bu yazı Türkish Forum maillerinden ve basında yer alan haberlerden faydalanılarak hazırlanmıştır.