CUMHURİYET’İN EĞİTİM KAZANIMLARI!

Bayram tatillerini geçirmekte olduğum Antalya’da aldığım davet üzerine dün Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencilerine çevre ve güncel konularla ilgili konferans verdim.

Öğretim üyesi olarak, öğretmek ve araştırma yapmak yanında toplumu aydınlatmak görevimiz olduğu için tatilde olmama rağmen böyle bir sunumu memnuniyetle kabul ettim.

Cumhuriyet Bayramını bir gün önce kutladığımız için konuşmamda Cumhuriyet’in sağladığı eğitim kazanımları üzerinde durdum ve kendi ailemde sağladığı değişimleri örnek olarak verdim.

*     *     *

1923 yılında Cumhuriyetimiz kurulduğunda 1 üniversitemiz (İstanbul), yaklaşık 100 öğretim elemanımız ve 10 bin talebemiz olduğunu belirttikten sonra bugün 100 civarında üniversitemiz, 200 bin öğretim elemanımız ve 2 milyonun üzerinde öğrencimiz olduğunu gururla anlattım.

Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda şehirlerimizin büyük bir kısmında ortaokul bile yok iken, bugün bu şehirlerin bir çoğunda üniversiteler kurulmuş bulunmaktadır. Bu Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında şehrimize kurulan Hitit Üniversitesi’nin de yer alması, diğer bir ifade ile Hitit Üniversitesi’nin kurulması en önemli eğitim kazanımı olarak değerlendirilmelidir.

Üniversiteler de dahil okullaşma oranlarımız kalkınmış batı ülkelerinin seviyesine gelememiş olsa da sağlanan aşama alkışlanacak seviyededir.

1923 yılında dünya bilimine katkımız hiç yokken, bugün ilk 20 ülke arasında yer almaktayız.

1923 yılında nüfusumuzun ancak yüzde 10’u okuma ve yazma bilirken, bugün bu oran yüzde 90’ın üzerindedir.

*     *     *

Konuşmamda 1900’lü yılların başında doğan babam ve annemin eğitim durumlarını örnek olarak verdikten sonra ailemizin fertlerinin bugünkü eğitim durumlarını da mukayese ettim.

Her zaman yazılarımda bahsettiğim gibi ilkokul üçüncü sınıftan ayrılan bir babanın ve okuma yazma bilmeyen bir annenin evladı olarak Cumhuriyetin sağladığı imkanlar çerçevesinde ben, kardeşlerim ve yeğenlerim hepimiz okuduk. Ailemizde, 1923 yıllarında olduğu gibi okuma yazma bilmeyen hiçbir kimse olmadığı gibi, ülkemizin saygın üniversitelerinde birçoğumuz profesör, doçent ve yardımcı doçent olarak eğitime katkıda bulunuyoruz.

Bu noktada öncelikli teşekkürlerimi Cumhuriyeti kuranlara ve ona ruh verenlere sunarken, ailemizin gelişmesi için çırpınan anne ve babamı rahmetle ve saygı ile anıyorum.

*     *     *

1950’li yıllara kadar toplu iğne bile üretemezken, bugün dünyanın 18. en büyük ekonomisine sahip bir ülke olduk. Ürettiğimiz mallar birer dünya markası olarak kalkınmış ülkelerin vitrinlerini doldurdu.

Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak ve koruyacak olan gençlerin onun ilkeleri çerçevesinde bizlerden daha iyi bir eğitim alarak yetişeceklerinden eminim.

Cumhuriyetimizin 83. yılını kutladığımız bu günlerde Türk eğitim topluluğunun Başöğretmeni Atatürk’e ve tüm öğretmenlere, Cumhuriyeti koruyup kollayacak nesiller yetiştirdikleri için Türk milleti adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Antalya, 31.Ekim.2006