FAHRİ HEMŞEHRİLERİMİZİ HATIRLIYOR MUYUZ? (Ord. Prof. Dr. SEDAT ALP’İ KAYBETTİK)

“Fahri Hemşehrilik” ünvanı bir kimseye kolay kolay verilmez. Bu ünvanın verildiği kimselerin o kentin kültürel, ekonomik, sanat hayatına önemli katkılar yapması gerekir. Bazen de bu ünvan verilen kişinin o kent için olağanüstü katkılar yapacağı beklenir.

Bu ünvan siyasi etkinliği olanlara da verilmektedir. Çorum Belediyesi tarafından bugüne kadar “Fahri Hemşehrilik” verilen önemli şahsiyetler şunlardır;

– Ord. Prof. Dr. Sedat Alp (Türkiye’nin ilk Hititoloğu)

– Prof. Dr. Gürel Aykal (Orkestra Şefi)

–  Dr. Mahfi Eğilmez (Yazar-Ekonomist)

– Prof. Dr. Alaattin Yavaşca (Bestekar)

– Avni Anıl (Bestekar)

– Rauf Denktaş (Kıbrıs Cumhurbaşkanı)

*     *     *

Çorum’un sosyal ve kültürel yaşamını yakinen takip eden bir kimse olmama rağmen uzun bir süreden beri kendilerine “Fahri Hemşehrilik” ünvanı verdiğimiz bu şahsiyetlerle yakın işbirliği yapıldığına dair bir habere yerel ve ulusal basında rastlamadım.

Halbuki fahri hemşehrilerimizin ülke çapındaki tanınmışlıklarından faydalanarak Çorum’un daha iyi tanıtılmasına vesile olabilecek organizasyonlar yapılabilirdi. Ayrıca, onların sık sık Çorum’a gelen kültürel ve sosyal hayata ağırlıklarını koymaları sağlanabilirdi.

*     *     *

Çorum Haber gazetesinde fahri hemşehrimiz Ord. Prof. Dr. Sedat Alp’i kaybettiğimiz haberini okuyunca çok üzüldüm. Kendisinin Hitit biliminin uluslararası seviyede tanınmasını sağlayan bir kişi olarak Çorum’a sık sık geldiğini ve Uluslararası Hitit Kongrelerinin yapılmasına önemli katkılar sağladığını biliyorum.

Ord. Prof. Dr. Sedat Alp

Değerli “Son Ordinaryüs” hocanın kaybına Çorum’un göstereceği ilginin çok büyük olacağını beklerken, edindiğim bilgilere göre Çorum’dan cenaze törenine katılan olmadığı gibi ne bir çiçek gönderildi, ne de bir taziye ilanı verildi.

Bu tutumu büyük bir vefasızlık olarak görüyorum. “Fahri Hemşehrilik” verilmesi yalnız bir beratın sunulması ile bitemeli, sonsuza kadar gösterilecek yakın ilgi ve işbirliği ile devam etmeli diye düşünüyorum.

*     *     *

Sayın fahri hemşehrimiz Ord. Prof. Dr. Sedat Alp’e Tanrıdan rahmet, ailesine ve tüm Çorumlulara başsağlığı diliyorum.

Hitit bilimine yön veren sayın Alp’in aziz hatırası önünde saygı ile eğilirken kendisi hakkında okuduğum Milliyet gazetesinde yazı yazan Prof. Dr. Aygül Süel’e ve Can Dündar’a teşekkür ediyorum.

Bu iki yazıdan faydalanarak gelecek yazımda Ord. Prof. Dr. Alp’i sizlere tanıtmaya çalışacağım.

İstanbul, 5.Kasım.2006