FAHRİ HEMŞEHRİMİZ ORD.PROF.DR.SEDAT ALP’İ TANIYALIM!

Daha önceki yazımda, fahri hemşehrimiz Ord.Prof.Dr. Sedat Alp’i kaybettiğimizi sizlere duyurmuş ve kendisini sizlere tanıtacağımı bildirmiştim.

Kendisini yakınen tanıdığımız ve Ortaköy-Şapinuva kazılarını yürüten Prof.Dr.Aygül Süel,Milliyet gazetesindeki yazısında ,sayın Alp’i ”HİTİT BİLİMİNİN DUAYENİ”olarak tanıtıyor. Aynı gazetede Can Dündar’ın yazısının başlığı ise ”HİTİT GÜNEŞİ SÖNDÜ” şeklindedir.

Anadolu medeniyetlerinin Türk tarihinin ayrılmaz birer parçası olduğunu ve bunların muhakkak araştırılması gerektiğini düşünen Atatürk bu konularda bilim adamı yetiştirmek üzere yetenekli gençleri yurtdışına göndermiştir.

Bunlardan birisi de 1929 yılında  Berlin Üniversitesi’nde tarih okumaya başlayan  Sedat Alp’dir.Katıldığı ‘Hititler’ konulu konferans, kendisini Hititoloji konusunda yoğunlukla çalışmaya yöneltmiştir.1934’te Hititoloji’ye başlayınca çivi yazısı,Sümerce ve Akadça  ve daha sonra Asuroloji üzerine doktora yapan Alp İbranice ve Arapça öğrenmiştir. Almanca’nın yanısıra çalışmalarının gerekli kıldığı Fransızca ve İngilizce dillerini de bildiği diller arasına katmıştır.

Türkiye’nin ilk Hititoloğu olarak memlekete dönen Sedat Alp, hemen Hititoloji kürsüsünü kurarak eğitim vermeye ve araştırma yapmaya başlamıştır. Bu konuda sayın Süel kendisinin yaptığı çalışmalarla Hititoloji ve arkeoloji bilimlerine yön verdiğini,  Hitit bilimini uluslararası seviyede ilk sıraya yükselttiğini ve hayatını Hitit medeniyetinin Anadolu ile olan sıkı ilişkisine adadığını belirtmektedir.

1953 yılında başladığı Konya-Karahöyük kazılarının uzun yıllar başkanlığını yapan Ord. Prof. Dr. Alp, Almanya, Amerika, Çekoslovakya, Fransa, İngiltere,  İsviçre, İtalya ve Japonya’daki üniversitelerde ya da bilimsel kuruluşlarda konferanslar vermiştir. Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Mainz Bilimler Akademisi gibi bazı kuruluşların da üyesidir. 1953 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün muhabir üyeliğine, 1956 yılında aynı Enstitünün asli üyeliğine ve 1979 yılında Mainz Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen Ord. Prof. Dr. Sedat Alp, Mainz Bilimler Akademisi’ne seçilen iki Türk bilim adamından biridir. Ord. Prof. Dr. Alp, 7 Ocak 1995 tarihinde de Türkiye Bilimler Akademisi Üyeliğine seçilmiştir.Würzburg Üniversitesi(Almanya) tarafından kendisine 1997 yılında fahri doktor ünvanı verilmiştir..

Sayın Alp’in Çorum’la ilgili en büyük hizmetinin başında ,kurucusu olduğu ”Uluslararası Hititoloji Kongreleri”ni başlatması ve devam ettirmesi gelmektedir.Çorum’da toplanan I. (1990) ve III. (1996) Uluslararası Hititoloji Kongrelerinin Başkanlığını yapmıştır.

Çorum Belediye Meclisi tarafından, şehrimizin dünyada tanıtılmasına katkılarından dolayı kendisine Çorum Fahri Hemşehrisi unvanı 1996 yılında verilmiştir.

Ayrıca pek çok ödül ve nişan sahibidir.. Bunlardan bazıları; Federal Alman Cumhurbaşkanı’nın liyakat ve yıldızlı liyakat nişanı, İtalya Cumhurbaşkanı’nın Commendatore ve Grande Ufficiale nişanı, Türkiye Tanıtma Vakfı Ödülüdür.

Ord. Prof. Dr. Alp’in Türkçe ve Almanca yayınlanmış 10 kitabı ve Türkçe, Almanca, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 100’e yakın bilimsel makalesi bulunmaktadır.

9 Ekim 2006 tarihinde vefat eden Türkiye’nin son ordinaryüs profesörü, değerli fahri hemşehrimiz Sedat Alp’e tüm Çorumlular  adına rahmet ve ailesine başsağlığı diliyorum.

İstanbul,7 Kasım 2006

Aygül Süel,”Hitit biliminin duayeni”,Milliyet,16 Ekim 2006

Can Dündar,” Hitit güneşi söndü”,Milliyet,12 Ekim 2006

Not:

Duayen:Bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse.