UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN MUSTAFA UNCUOĞLU ve OĞULLARI

On yılı aşkın bir süreden beri bu köşemde sizlere özellikle İstanbul’da başarılı olan hemşehrilerimizi örnek alınmaları için tanıtmaya çalışıyorum. Daha önce “İstanbul’dan Haberler” ve “34-19” başlığı altında duyurduğum bu haberleri bundan böyle “UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN” başlığı ile duyuracağım.

Bu yazıyı yazmama Mustafa Uncuoğlu ve oğullarının bir atelyede başlattıkları işlerini büyüterek bir fabrika kurmaları ve benim bu fabrikayı ziyaret etmem sebep oldu.

*      *      *

Güleryüzlü, sevecen ve cana yakın hemşehrimizi Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) Başkanlığını yaptığım dönemde daha yakınen tanıdım.

Oğulları ile birlikte 1996 yılında üniversiteme yazın 4. Levent’teki sanayi bölgesinde kurduğu küçük bir atelyede “Ahşap Dekorasyon” işleri yapan değerli hemşehrimiz ve oğulları, 2002 ve 2003 yılında ÇEKVA’ya kazandırdığımız iki dairenin kısmen yıkılarak yeniden düzenlenmesini ve dekorasyonunu yaptılar. Açılışta görenleri etkileyen bu güzel düzenlemede kendi imalatları ve hizmetleri için hiçbir ücret almadılar. Böylece, biz ÇEKVA yöneticilerinin ve tüm hemşehrilerimizin taktirlerini kazandılar.

*      *      *

1942 yılında Çorum’da doğan Mustafa Uncuoğlu, ilkokulu Cumhuriyet Okulunda okurken annesini kaybetti. Öğretmeni rahmetli Hatice Tuncel kendisine anne oldu. Çorum Lisesi’nin orta kısmını bitirdi. Ekonomik zorluklar nedeniyle liseyi okuyamadı. Tuğla ocaklarında çalıştı.

Askerlik sonunda sağlık memurluğu kursuna katıldı ve başarıyla bitirdi. 1963-1980 Çorum’da sağlık memurluğu yapan hemşehrimiz işyerindeki huzursuzluk nedeniyle işinden ayrıldı. 1965 yılında evlendiği eşi Selma hanımın da desteğine güvenerek beş yıl kadar bakkallık ve çimento ticreti yaptı. Emeklilik hakkını alabilmek için tekrar sağlık memurluğuna dönen Uncuoğlu, Adana’da 1987 yılına kadar çalışarak emekli oldu. 1995 yılına kadar spor müsabakalarında serbest sağlık sorumlusu olarak çalıştı. 1996 yılında ailece İstanbul’a taşındılar.

*      *      *

Ailenin ahşap dekorasyon işine nasıl girdiğini ve bugüne geldiğini anlayabilmek için onların Adana’daki yaşamlarını yakınen incelemek gerekir.

Uncuoğlu ailesinin dört oğlu İsmet İnönü İnşaat Teknik Lisesi’ni bitirdiler. Hepsi de okul dönemlerinde başkasına ait bir atelyede çalıştılar. En büyük oğlu Selim, 1990 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Selim, bu firmanın şantiyelerinde çalıştı.

Firmanın kapanması üzerine şansını İstanbul’da denemek isteyen patronları ile birlikte Selim ve kardeşi Fatih, küçük bir payla ortak oldukları yeni firmada çalışmak üzere İstanbul’a 1991 yılında taşındılar. Daha sonra 100 m2’lik bir atelyede faaliyet gösteren bu firmada çalışmaya küçük kardeş Cengiz de başladı. Fatih bu arada mimarlık eğitimini tamamladı.

1995 yılında patronları ile anlaşamayan üç kardeş isimlerinin ilk harflerini oluşturdukları SFC isimli firmayı aynı yıl kurdular. Babaları Mustafa beyin de İstanbul’a taşınarak başlarına geçmesi ile yeni firma adım adım ilerledi ve gelişti.

Ailenin ikinci oğlu olan Selami, 1994 yılında Kastamonu Eğitim Fakültesi’ni bitirerek sınıf öğretmeni olarak Gaziantep’de üç yıl kadar çalıştıktan sonra 1997 yılında firmaya katıldı. Bu arada kendisinin Isırgan Tiyatro Topluluğu Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığını ve 20’ye yakın film ve dizide rol aldığını da belirtmeyi isterim.

*      *      *

İşlerini giderek büyüten Uncuoğlu ailei, 4. Levent sanayi mahallesinde 5 ayrı yerde yürüttüğü imalatın giderek artması üzerine daha geniş bir üretim yeri aramaya başladılar. İstanbul’daki yerlerine ve evlerine 15 km uzaklıkta bulunan Kemerburgaz’da 700 m2 kullanım alanı olan bir atelyeyi Mayıs 2006’da kiraladılar. Kısa sürede 225 m2’lik bir kapalı alan da Uncuoğlu’lar tarafından inşa edilerek atelye genişletildi.

Yurt içinde tüm Vestel mağazaları yanında İş Bankası, Anadolu Bank ve Bank Pozitif ile Macro Center’lerin dekorasyonlarını yapan SFC firması Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kıbrıs, Fransa gibi ülkelerde benzeri işleri başarıyla yürüttüğü gibi şu anda Moskova’da Macks&Spencer’in 5 mağazasını dekore etmektedirler.

Aile dışında genel müdür ile sekiz büro elemanı ile birlikte 45 kişinin çalıştığı SFC firmasının 2006 cirosu yaklaşık 2,5 trilyon TL civarındadır. Firmanın esas yürütücüsü ailenin birinci oğlu Selim olup, diğer kardeşleri ile uyum içinde çalışmaktadır. Baba Mustafa Uncuoğlu bir noktada genel koordinatör görevini yürütmektedir. Bir mimarla evlenen Fatih, SFC ile birlikteliğini koparmadan “Turuncu Mimarlık” isimli bir firma da kurmuştur.

*      *      *

Beni üniversitemden firmada personel müdürlüğü yapan oğlu Selami ile birlikte otomobilleri ile alan değerli hemşehrimiz Mustafa Uncuoğlu, bana herşeyi çok açık yüreklilikle anlattı ve gösterdi. Firmada teknik işleri yürüten Cengiz de imalat, paketleme ve montaj konularını anlattı. Selim Moskova’da ve Fatih Bakü’de olduğu için kendileri ile karşılaşamadım. Hissettiğim, oğulları arasındaki ahenkli çalışma ile hemşehrimiz büyük bir mutluluk ve gurur duyuyor.

Sosyal faaliyetler ve yardım işleri anne Uncuoğlu tarafından yürütülüyor. Bu hususlarda Yeditepe Üniversitesi’nde gazetecilik okuyan ailenin en küçük evladı Ece annesine yardımcı oluyor. Ece boş zamanlarını firmada geçiriyor. Mustafa bey “kendimizi yeni yeni toparlıyoruz, inşallah ileride Çorum’a da katkı sağlayacağız” şeklinde bir açıklama da yaptı.

*      *      *

Evet, bu yazımın sonunda yoktan nasıl büyük bir atılım yaptıklarını anlattığım Mustafa Uncuoğlu ve ailesini bir defa daha tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

Uzayan kol bizden olsun diyerek çalışmak ve üretmek isteyen her Çorumlu’ya örnek teşkil etmelerini temenni ediyorum.

İstanbul, 26.Kasım.2006