ÇEKVA HAYIRSEVER DESTEKÇİSİ YILMAZ KOÇ’U KAYBETTİ

Çorumlunun yakından tanıdığı değerli işadamı Yılmaz Koç’u biz, ÇEKVA (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) mensupları olarak, İzmir-Bayraklı’daki 1856 yılında yapılan 300 m2 kullanım alanı olan tarihi bir paşa köşkü ile 1000 m2 bahçesi bulunan gayrimenkulü 2000 yılında kullanmak üzere Vakfımıza tahsis ettiklerinde daha yakinen tanıdık. Bu hayırın yapılmasında oğlu Mevlüt Koç ve damadı Mustafa Gökboğa babaları ile birlikte büyük gayret gösterdiler.

Bize tahsis edilen bu yapıyı, ÇEKVA İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Samgar ve yönetici arkadaşları, İzmir’de yaşayan Çorumluların maddi desteği ile bakım ve onarımını yaptırarak 2002 yılında

ÇEKVA YILMAZ KOÇ ÇORUMEVİ

olarak açtılar.

O tarihten bu yana Yılmaz Koç Çorumevi bir eğitim ve kültür yuvası olarak hizmet vermektedir. Hemşehrilerimizin sık sık biraraya geldikleri bu binada, hafta içinde bayanlara dönük el becerilerini geliştirme ve meslek edindirme kursları ile hafta sonunda da bilgisayar eğitimi verilmektedir.

ÇEKVA İzmir Şubesi’nin bu faaliyetleri Çorumlu hemşehrilerimiz yanında İzmir ve Karşıyaka halkı ve kamu kuruluşları tarafından da takdir edilmektedir. Bu çalışmaları takdir eden Çorumlu hemşehrilerimiz ve vatandaşlarımız ÇEKVA İzmir Şubesi’nin İzmir’de yüksek öğretim gören 17 öğrenciye eğitim bursu vermeye katkı da sağlamaktadırlar. Bu bursu alan öğrenciler “GENÇ HİTİT” isimli bir dergi çıkararak İzmir’de Çorum’un ve Hitit Medeniyeti’nin tanınmasına gayret etmektedirler.

ÇEKVA’nın bu sene İstanbul’da 128, Antalya’da 13 ve ayrıca Çorum’da 11 Fen Lisesi öğrencisine burs vermekte olduğunu da bilgilerinize sunmayı isterim.

Vakıf olarak hayırsever Yılmaz Koç’u kaybetmekten dolayı üzüntümüz çok büyüktür. Onun cenaze törenine vakfımızı temsil etmek üzere Onursal Başkan olarak ben ile ÇEKVA İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Samgar ve muhasip üye Mustafa Özten birlikte katıldık.

Yılmaz Koç’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

Çorum, 18.Ocak.2007