ÇORUM’DA  2007’NİN  OLAYI ! ÇORUM DEVLET TİYATROSU AÇILDI !

Bu hafta sonununda yeni bir yıla başlamanın da coşkusu ile hafta sonunda İstanbul’da birçok sanatsal faaliyeti izledim ve  katıldım.

Bunlar hakkında aşağıda kısa bilgiler veriyorum:

* İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından sahnelenen ünlü besteci L. Minkus ile klasik balenin babası olarak tanımlanan koreograf M. Petipa’ nın ortak eseri olan ve bir Hint masalını anlatan  ”La Bayadere – Tapınak Dansçısı” balesi,

* İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun şefleri Fatih Salgar idaresinde,Dede Efendi’den Münir Nurettin Selçuk’a kadar uzanan zengin ve birbirinden güzel eserlerin sunulduğu ”YeniYıl Konseri”,

* NTV’de yayınlanan Şef Zubin Mehta yönetimindeki Viyana Filarmoni Orkestrası’nın Strauss hanedanının zarif valsleri ve hoppa polkalarını seslendirdikleri Yeni Yıl konseri,

*İstanbul Modern Müzesi tarafından, sanat dünyasının değerlerinin belirlendiği Venedik Bienali, 110 yıllık tarihinde ilk kez ülkemize getirilen 51.Uluslararası Venedik Bienali’nden bir seçki,

* İstanbul Modern Müzesi’nde, dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan André Kertesz’in (1894-1985) kariyerinin farklı dönemlerindeki çalışmalarından bir araya getirilmiş olan “Hayatın Yansıması” adlı sergi,

*     *     *

Her ne kadar İstanbul’da yaşamın zorluklarından sık sık bahsetsemde, sağladığı imkanlar bakımından çok farklı… İstanbul Türkiye’nin kültür başkenti… İstanbul’un Avrupa’nın 2010 yılındaki ‘Kültür Başkenti’ seçilmesi bunun açık bir göstergesi olsa gerek!

İstanbul’da her akşam sayısız sahnede sanatsal gösteriler sergilenmektedir.Halkı tiyatroya çekebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendisine bağlı tiyatrolarda giriş üçretini 1 YTL’ye indirmiş olması, şehrin idarecilerinin kültür faaliyetlerine ne kadar önem verdiklerinin açık bir ifadesidir.

*     *     *

Bütün bu kültürel faaliyetleri sık sık takip eden bir Çorumlu olarak, bundan 50 yıl önce memleket geçirdiğim gençlik günlerimi düşünmeden edemiyorum.O zamanlar yukarı da açıkladığım kültürel sunumları izlemek imkanımız hiç olmamıştı.O günlerde kazanamadığım kültürel boyutumun eksikliğini ,Almanya’daki tahsilim esnasında kapatmak için büyük özveride bulundum.

2007 yılında gençlik dönemlerini Çorum’da yaşayanların durumu nasıl? İzleyebildiğim kadar benim durumumdan bir parça daha iyi… Zaman zaman bölge tiyatroları Çorum’a uğruyor ve temsiller sahneliyor. Geçmiş yıllardaki kadar sık olmasa da filarmoni orkestraları da Çorum’a geliyorlar.

Bu 50 yılda Çorum’da çok sayıda Klasik Türk Müziği Korosu’nun kurulması olayın en sevindirici tarafı…

*     *     *

Bu yazımın son kısmında yazımın başlığına dönerek, şehrimizin kültürel alanda gelişmesini sağlayacak yıllardan beri kurulması için Çorumlunun büyük arzu ve gayret gösterdiği Çorum’da yerleşik ”ÇORUM DEVLET TİYATROSU”nun 2007 yılında açılmasını yetkililerden istiyorum.

Böyle bir müjdeyi sağlayacak girişimleri başlatmalarını sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan, milletvekilerimizden ve tüm Çorum’u sevenlerden  rica ediyorum.

Bu gerçekleşirse, gelecek yılbaşında yazacağım ” ÇORUM’DA 2007’NİN  OLAYI”yazısında bu konuyu yılın olayı olarak belirleyeceğim.

İstanbul,9.Ocak.2007