ÇORUM’DA YILIN OLAYI: HİTİT ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULMASI

Her yılın sonunda genellikle tüm basın organları yılın önemli olaylarını belirleyen anketler yaparlar. Okuduğum Milliyet gazetesi yılın sporcusunu seçti.

Çorum Haber gazetesi de benzer çalışmalar yaparak önemli olayları ve önemli kişileri belirlemektedir. Bu yazımı kaleme alırken gazetemizin bu konudaki değerlendirmelerinden haberdar değilim.

*     *     *

Ben de kendi kendime bir değerlendirme yaptım ve Çorum’da yılın en önemli olayı olarak Hitit Üniversitesi’nin kurulmasını belirledim.

Üniversiteler yalnız bir bilim yuvası olarak araştırma yapmakla insan yetiştirmekle kalmaz dünyaya ülkesine ve bilhassa kurulduğu kentte ekonomik kalkınma sağlanmasının ötesinde ışık saçar, kente kültürel faaliyet getirir ve kentte yaşayanların “yaşam kalitesi”ni yükseltir. Burada tek tek sayamadığım diğer katkıları da hemşehrilerimizin geleck yıllarda hissedeceklerinden eminim.

*     *     *

Hitit Üniversitesi’nin resmen kuruluş yılı 2006 olmasına rağmen, rektörün seçilmesinden sonra üniversitemizin sembolünü (amblemini) belirleme yarışma çalışmaları başlatılacaktır. Burada kurtuluş yılı olarak Çorum’da faaliyete geçen “Çorum Meslek Yüksekokulu”nun kuruluş yılı olan 1976 yazılmalıdır.

Bu teklifimin yanlış anlaşılmaması için olayı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) örneğinde irdelemeyi istiyorum.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin amblemi ve rozetinde kuruluş yılı olarak 1773 yazılıdır.

İTÜ’nün tarihsel gelişimi aşağıda görülmektedir.

1773 Mühendishane-i Bahri-i Hümayun (İmparatorluk Deniz Mühendishanesi)

1795 Mühendishane-i Berri-i Hümayun (İmparatorluk Kara Mühendishanesi)

1883 Hendese-i Mülkiye

1909 Mühendis Mekteb-i Alisi

1931 Yüksek Mühendislik Mektebi

1944 İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi nereden geldiğini unutmayarak, geçmişten gelen birikimi ve mirası dikkate alarak kuruluş yılı olarak 1773 yılını seçmiş ve bugüne kadar da değiştirmemiştir.

*     *     *

Çorum’da yılın olayı olarak değerlendirdiğim Hitit Üniversitesi’nin kurulmasında bugüne kadar her aşamada katkıda bulunanlara teşekkür ederken, bu üniversitemize nadide bir pırlanta gibi bakmamız gerektiğine dikkatinizi çekmek isterim. Günlük ve yerel politikaları buraya sokmaktan özellikle kaçınmamız gerektiğini önemle vurgularım.

HİTİT ÜNİVERSİTESİ HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN.

İstanbul, 3.Ocak.2007