LIKYA YOLUNDA YÜRÜMEK

Bu pazar günü Milliyet gazetesinin tatil sayfasında Fatih Türkmenoğlu’nun ”TÜRKİYENİN EN GÜZEL YÜRÜYÜŞ ROTALARI” başlıklı yazını büyük bir ilgi ile okudum.

Bu ilgimin iki nedenini sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Birincisi Almanya’ya tahsile gitmeden önce Çorum’da doğaya çıkıp yürümeye pek alışık olmamama rağmen Almanya’da sayısız işaretlenmiş yürüyüş yollarının olması yanında insanların yürümeyi bir spor olarak görmeleri,doğanın güzel ve korunmuş olması,yürüyüş yollarının emniyetli olması gibi çeşitli nedenlerle ben de yürüyüş turlarına katılmış veya sık sık tek başıma yürümüş olmamdır.

İkincisi ise Garanti Bankası’nın, 1996 ‘daki 50. kuruluş yılı dolayısıyla düzenlediği, “Yarına Dört Işık” adlı bir proje yarışmasında ”Çevre, eğitim, spor ve endüstriyel tasarım ”konulu yarışmalarda, benim de jüri üyesi olarak görev aldığım çevre dalında birinciliği “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu” projesinin kazanmış olmasıydı.Bu yarışmada birinci olan proje sahipleri maddi ödül aldıkları gibi sundukları proje de Garanti Bankası tarafından gerçekleştirildi.

*     *     *

Çevre konusundaki yarışmaya hatırladığım kadarı ile 200’ün üzerinde proje sunulmuştu. Uzun değerlendirmeler sonucunda öne iki proje çıkmıştı. Bunlardan birisi Türkiye’de yaşayan ve Türk vatandaşı olan Kate Clow isimli bir İngiliz bayan tarafından sunulan “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu” diğeri ise sunucusunu şu anda hatırlıyamadığım bir ormancı tarafından hazırlanan nesli azalan bir ağaç türünün üretiminin artırılması projesi idi.Jüri üyeleri karar aşamasında tercih yapmakta oldukça zorlandılar.Çok az bir farkla benim de desteklediğim bayan Clow’un projesi birinci oldu.

Yoğun emek harcanarak ortaya çıkarılan yol, Garanti’nin, “topluma, doğal çevreye ve insanlığa yararlı olmak için azami çaba gösterme” ilkesiyle restorasyon çalışmalarına sponsor olduğu “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu”, işaretleme çalışmalarının tamamlanmasıyla hayata geçirildi. Garanti Bankası desteği ile uluslararası standartlarda işaretlenmiş olup yolun tamamı 509 km. ve dünyanın en iyi 50 yürüyüş parkuru sıralamasında 15. sırada yer almaktadır.Likya Yolu yönlendirme tabelaları Bankamızın katkılarıyla her yıl periyodik olarak kış ve yaz dönemlerinde bakıma alınıyor.

Türkiye’nin planlanmış ilk uzun mesafe yürüyüş yolu olan “Likya Yolu”nda Fethiye’den Antalya’ya kadar tüm parkurları tanıtan 9 bölümlük “Likya Yolu” belgeseli de Garanti’nin desteğiyle hazırlanarak Türk ve yabancılardan oluşan bir ekiple bir ayı aşkın sürede çekilen belgesel, izleyenleri zaman içinde bir yolculuğa çıkararak, Likya kentlerinin günlük yaşantılarını, kültürlerini ve bölgedeki doğal güzellikleri aktarılmıştır.

*     *     *

Yazar Türkmenoğlu’nun satırlarını isterseniz birlikte okuyalım;

”Uzun zamandır çağrısını dinlediğim Fethiye dağlarının, sesine yanıt verme zamanı geldi. Ta ki 2001 yılında Atlas Dergisinde okuduğum Lykia Yolu ile ilgili bir gezi yazısının belleğimde oluşturduğu bu yolculuk düşü, bu yaz gerçeğe dönüştü.

Fethiye’den başlayıp Antalya yakınlarında sona eren 3 bin yıllık Lykia yolu, eski bir ticaret yolu. İÖ 1200 ile 600 yılları arasında yaşadıkları sanılan Lykialılar’ın kökenleri hakkında fazla bilgi yok. Bazı kaynaklar Hititler ile ilişkilendirirken, bazı kaynaklar Ege  adalarından gelmiş olabileceğini söylüyor. Likialılar’ın ana kentlerinin bir çoğu bu yol üzerinde.

*     *     *

Yürümeyi seven, Ülkemize “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu”nu kazandıran Ahmet Samsunlu Istanbul’da bırakın böyle düzenlenmiş ve güvenlikli yürüyecek bir yol bulamadığı gibi Istanbul yollarını işgal eden otomobillerden dolayı yürümeyi aklına getirmiyor.

Biliyorsunuz doktorlar sağlıklı yaşam için yürüyünüz diyorlar!

Ben İstanbul’da yürüyemiyorum.Acaba siz Çorum’da yürüyebilmek için “Fethiye’den Antalya’ya Likya Yolu” işaretlenmiş bir yola sahip misiniz? Değilseniz bu isteğinizi yetkililere sesli olarak duyurunuz.

İstanbul,18 Nisan 2007

Not:Likya (Likçe: Trm?misa) Türkiye’nin Antalya İli’nin büyük bir bölümünü kaplayan antik bir bölge’dir. Bu bölgedeki antik bir devlet ve daha sonra Roma İmparatorluğu’nun bir ili’dir.

Fatih Türkmenoğlu,”Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotaları”Pazar Milliyet,15 Nisan 2007