ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLLÜ ÇORUMLU HAYIRSEVER HAYDAR ALİ ÖZTAŞ

Değerli hemşehrimiz Haydar Ali Bey’i İstanbul’a ilk geldiğim 1986 yılından beri tanıyorum.Çorum Eğitim Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) kuruluşunda mütevelli üye ve yüksek danışmanlar kurulu üyesi olarak birlikte görev aldık. Diğer bir ifade ile kendisini 1995 yılından beri yakınen tanıyorum.Vakfın faaliyetlerinde ve ayrıca da kendisi ve değerli eşi Sezin hanımla biraraya geldik.

Kendisini sizlere kısaca tanıtmayı istersem aklıma ilk gelen özellikleri hemşehri canlısı ,mütevazi,zenginliğini hiç ortaya koymayan yapıda olması ve hayırseverliğidir.Çıktığı köyü ve yaşadığı zorlukları unutmayan hemşehrimiz eline geçen her fırsatta yardım yapmakta ve bilhassa eğitime büyük destek sağlamaktadır.Çok sayıda yoksul aileye yardımcı olmakta ve öğrencilere burs vermektedir.

Çorum Haber gazetesinde yıllarca önce kendisi hakkında bir yazı yazmıştım.O yazımda kendisinin hangi şartlarda bugüne geldiğini sizlere anlatmıştım.1956 yılında onaltı yaşında iken başladığı çıraklık hayatını 1964 yılında bir çorap makinesi alıp usta olarak sürdürmüş ve bugün yanında İstanbul’da yaklaşık 2 bin kişiye işverir hale gelmiştir.

Doğduğu yöreyi hiç unutmayan değerli Öztaş Sungurlu’da yıllarca atıl durumda duran Sümerbank Tekstil Tesislerini arkadaşları ile birlikte özelleştirmeden satın almış ve faaliyete geçirmiştir.Burası birçok Sungurluluya ekmek kapısı olmuştur.Sayın Öztaş’ın Sungurlu Meslek Yüksek Okulu’nun açılması için gösterdiği gayretleri ve sağladığı imkanları tüm Sungurlular ve hepimiz biliyoruz.Böylece Sungurlu, ilçelerimiz arasında ilk yüksek eğitim müessesine kavuşan ilçemiz oldu.Sungurlu’da kendi adını taşıyan Anadolu Lisesi yaptırmıştır.Ayrıca ilçeye bir ilkokul ve sağlık evi yaptırmıştır.Sungurlu’da tüm kuruluşlara araç ve gereç de sağlamaktadır.Ayrıca eşi adına Silivri’de de bir ilkokul yaptırmıştır.

Çorum’un gelişmesi için elinden gelen gayreti gösteren Haydar Ali Bey Çorum Haber gazetesinin daha gelişmesi için bu gazeteye de ortak olmuştur. Ayrıca Çorum’un gelişmesine katkısı olacağına inandığı tüm ticari faaliyetlere de katılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayanlara; halkın refahı, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara bu yıl ikincisi verilen TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne değer görülen 47 kurum ve kişiden birisi de Haydar Ali Öztaş oldu. Ödülü geçen hafta TBMM Tören Salonu’nda düzenlenen törende İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu tarafından kendisine verildi.

Bu ödülün verildiğini duyunca kendisini aradım, tebrik ettim ve ne kadar gurur duyduğumu ifade ettim.Ödül töreninde TBMM’de kendisinin yanında bulunmama çok daha önceden kararlaştırılmış bir eğitim seminerim mani oldu.Törenden bir gün önce bu durumumu üzülerek sayın Öztaş’a bildirdim.

Her şehrin hayırsever tanınmış insanları var. Kayserili hayırsever rahmetli Kadir Has,Bolulu hayırsever rahmetli İzzet Baysal ve Muğlalalı rahmetli Sıtkı Koçman ilk aklıma gelenler. Bu hizmet ödülü ile Çorum’da ilk akla gelen sayın Haydar Ali Öztaş olacaktır.Burada Çorum’da eğitim müessesi  yaptıran  hayırsever Salim Akaydın’ı da minnetle anmayı isterim.

TBMM Üstün Hizmet Ödülünü alan değerli dostum Hadar Ali Öztaş’ı bir defa daha kutluyor ve kendisinin hayır konuları başta olmak üzere devamlı yanında yer alan saygı değer eşi Sezin hanımefendiyi de ayrıca tebrik ediyorum. Mutluluklarının devamını diliyorum.

Bir Çorumlu ve ÇEKVA Onursal Başkanı olarak bu ödülün böyle bir hayırsever hemşehrimiz ve mensubumuza verilmesinden dolayı ne kadar memnun olduğumu bilemezsiniz. İnşallah nice hemşehrilerimiz bu ve benzeri ödülleri alırlar ve ben de çoşku ile benzeri yazılar yazarım.

İstanbul,10 Nisan 2007