KUZEY KIBRIS’A SPORDA BİLE AMBARGO UYGULANIYOR!

Bilindiği gibi, 1960 yılında kurulan ve Kıbrıs Türklerine Rumları verilen tüm vatandaşlık haklarını tanıyan Kıbrıs Cumhuriyeti, 1963 yılında Cumhurbaşkanı Makarios’un Türklere verilen tüm hakları geri almak ve Türkleri azınlık durumuna düşürmek istemesi nedeniyle etkinliğini kaybetmiş ve Türkler tarafından tanınmayan bir hükümet olmuştur.

1974 yılına kadar Adada Türkleri sindirmek ve hatta yok etmek için her türlü adımlar atılmış ve bu konuda oldukça da başarılı olunmuştur. Kıbrıs Türk halkı bütün yapılanlara rağmen Kıbrıs’da varlığını sürdürmüş ve her zaman Türkiye’ye güvenmiştir.

1974 yılında Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etmek için Makarios’a darbe yapılmış ve bu darbeye seyirci kalmayan Türkiye, Kıbrıs’a asker çıkarmıştır. O tarihten beri Adada sükunet vardır ve kuzeyde Türkler, güneyde Rumlar yaşamaktadır.

1960 Londra ve Zürich anlaşmalarına rağmen ne yazık ki Birleşmiş Milletler, ABD ve tüm dünya devletleri Güney Kıbrıs Rum İdaresini, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanımaktadır. Buna karşılık Türkiye tarafından 1983 yılında müstakil bir devlet olarak tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halen hiçbir devlet ve etkili kuruluş tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmamaktadır.

*      *      *

1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs çıkarmasından bugüne kadar Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygunanan ambargoların (boykotların, engellemelerin) sonu gelmemiştir.

Bu ambargoların öncelikle ekonomik tesirini halklarımız yakinen hissetmiştir.

*      *      *

Dün akşam, Kuzey Kıbrıs Türk Televizyonu’nu izlerken Kuzey Kıbrıs futbol takımlarından Çetinkaya Spor takımının, İngiltere’nin ikinci lig takımlarından Adaya gelen Luton Town futbol takımı ile yapacağı dostluk maçının Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil ettiğini belirten Güney Kıbrıs Rum İdaresi tarafından oynanmasının engellendiğini üzülerek öğrendim.

Dünyaca tanınmayan bir ülkenin takımı ile İngiltere takımının maç oynayamayacağı yolundaki müracatının FİFA (Dünya Futbol Federasyonu) tarafından kabul edilmesi üzerine karşılaşma gerçekleşememiş ve İngiliz takımı oyuncuları kendi aralarında oynayarak 25 dakikalık bir gösteri sunmuşlardır.

Kuzey Kıbrıs halkına ve sporcularına bir spor karşılaşmasını izleme ve oynama imkanını vermeyen Güney Kıbrıs Hükümeti’nin tutumunu anlamak mümkün değildir. Sporda dahi hogörü göstermeyenler, Adada yaşayan halkları nasıl bir araya getirecekler…

*      *      *

Bu sene Şubat ayında Kıbrıs’da Yakın Doğu Üniversitesi’nin Çevre konusunda tertiplediği bir sempozyumda ben de benzeri bir amborgoyu üzüntü ile izledim.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin girişimleri sonucu makalesini gönderen ve katılacağını bildiren 1200 yabancı bilim adamından ancak 300’ü gelmişti.

*      *      *

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Kuzey’in tanınmaması için elinden geleni her ortamda yapmaktadır. Avrupa Birliği’nin üyesi de olmaları onların ellerini daha da kuvvetlendirmiştir.

Çorum, 12.Temmuz.2007