ÇEKVA İFTAR YEMEĞİ ve KONUŞMAM!

Yazıma, sizlerin Ramazan (Şeker) Bayramınızı kutlayarak ve mutluluk , sağlık ve başarılar dileklerimle başlamayı istiyorum.

Bu bayramı buruk bir şekilde kutladık. Bu bayramda yas vardı, acı vardı…

Gelecek bayramları huzur, birlik ve beraberlik içinde yaşamak hepimizin en büyük temennisi…

*      *      *

Çorum Eğtiim Kültür Vakfı (ÇEKVA) tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’da tertiplenen iftar yemeği Türk Parlamenterler Birliği’nin İstanbul Şubesi’nin sosyal tesislerinde, 5 Ekim Cumartesi günü çok sayıda hemşehrimizin ve dostlarımızın katılımıyla gerçekleşti.

Havanın iyi olması bizlerin önceden tesisin geniş yeşillikler içindeki bahçesinde oturmamız ve sohbet etmemizi sağladı. Uzun süreden beri birbirlerini göremeyenler özlemlerini giderdiler.

İftar soframızın içinde kurulduğu cam yapı ve bünyesinde yer alan egzotik bitkileriyle (sıcak iklimlerde rastlanan) sanki bir cennet bahçesini andırıyordu.

Mübarek Ramazan ayının yarattığı ruhaniyetin hazza dönüşmesi ve bulunduğumuz ortamın doğal güzelliği katılanların uzun bir süre bir arada kalmalarına ve sohbet etmelerine vesile oldu.

İftar yemeğine çok sayıda katılımın olmasına ve Çorum’dan getirilerek satılan mantı, kadayıf, katmer ve yufka ekmeğinin temininde Kadınlar kolu mensupları ve bilhassa Nihal Berkay, Nedret Velidedeoğlu ve Bengül Kümbül önemli katkı sağladılar. Her zaman olduğu gibi Vakıf Müdürü Zühal Çırak’ın özverili görev anlayışı bu yemeğin bir dostluk buluşmasına dönüşmesini sağladı.

*      *      *

İftar yemeğimizin duasını hemşehrimiz Turgut Utku yaptı. Hepimiz ellerimizi açarak dua ettik ve alemlerin rabbi Allah’a hamd ettik. Kendisinden bize yardımını esirgememesini ve bizi dosdoğru giden yola iletmesini temenni ettik.

*      *      *

Daha sonra ben de çeşitli kaynaklardan faydalanarak hazırladığım kısa bir konuşma yaptım. Bu konuşmamda Ramazan ayının kutsal olduğunu ve müslümanlar için en önemli günler olduğunu vurguladım.

Ayrıca sevginin önemine değindim. Bilindiği gibi Hz. Peygamber sevgi ile davranışın imanın şartı olduğunu vurgulamış ve şöyle söylemiştir: “Yaratanım olan Allah’a yemin ederim ki, sizler inanmadıkça cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de inanmış olmazsınız.”

Bayramın dargınlıklara son vermeye vesile olması gerektiğini, ayrıca ilgi bekleyenlere maddi ve manevi destek verilmesini istedim.

Konuşmamın son kısmında “Leyl Suresi”ni katılanlara okudum. Bu surenin aşağıda açıklandığı gibi insanları yardım etmeye çağırmaktadır.

“Kim verir ve sakınırsa ve güzeli doğrularsa, biz ona, en kolay olanı kolaylayacağız.

Ama kim cimriliğe sapar ve kendisini tüm ihtiyaçların üstünde görür ve güzelliği yalanlarsa, Biz onu, en zor olana sevk edeceğiz. Aşağı yuvarlandığında malı onu kurtaramayacaktır.”

*      *      *

Konuşmamın sonunda katılanlara ilettiğim ricamlarımı sizlere de iletiyorum lütfer hayır yapınız.

İstediğinz yere katkı sağlayınız. Eğitime ve eğitim gören gençlere destek veriniz.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı yaklaşık 200 öğrenciye burs veriyor. Bu Vakfa da katkıda bulununuz.

istanbul, 14.Ekim.2007