Çorum Dostu Dr. Yıldırım Aktuna vefat etti !

Biraz önce Bakırköy eski  Belediye Başkanı ve Sağlık eski Bakanı Dr. Yıldırım Aktuna’nın cenaze namazından geldim.

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle bir süredir

tedavi gören ve şifa olacağına inandığı için ayrıca Çin’de klasik kemoterapi tedavisine giden Dr. Aktuna geçen Cumartesi günü hayatını kaybetti.

Tıp doktoru olarak  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi sıfatıyla verdiği hizmetlerle ülke çapında tanınan Dr.Aktuna ,siyasi hayatında da Sağlık Bakanı olarak başarılı hizmetler verdi ve taktir edildi. Kendisi ayrıca hareketli ve renkli özel hayatı ile de dikkatleri çekti.

Merhum Aktuna ile tanışıklığım resmen ilan edilmemiş İstanbul Bakanı olarak çalıştığım ve kendisinin Bakırköy Hastahanesi Başhekimi olduğu döneme rastlamaktadır.

1986 yılında İzmir’den İstanbul’a geldiğimde kendisi Bakırköy Belediye Başkanıydı.

Yanında danışman olarak çalışan Prof.Dr. Turan Ilgaz ve Bakırköy Belediyesi Kültür Müdürü olan hemşehrimiz Tuncer Cücenoğlu’nun Dr.Aktuna ile yakın ilişkileri ve o zamanki Çorum Belediye Başkanı Dr. Turhan Kılıçcıoğlu ile arkadaşlıkları Bakırköy Belediyesi ile Çorum Belediyesi’nin kardeş şehir olmasına vesile olmuştur. Bilmiyorum bu ilişki halen devam ediyor mu?

Bu ilişkiye ve benim kendisine olan dostluğuma güvenerek İstanbul Şube Başkanlığını kardeşim Mehmet Samsunlu’nun yaptığı Çorum Vakfı’nın tertiplediği ”Çorum Toplantıları”na ”Göç ve Hemşehrilik”  konusunda bir konuşma yapmak üzere 1987 yılında davet ettim.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Sosyal Tesisleri salonunda tertiplediğimiz bu toplantıya çok sayıda hemşehrimiz katılmıştı.Dr.Aktuna’nın samimi yaklaşımı ve içeriği zengin sunumu ile katılanların taktirini kazandığını hatırlıyorum.

Kendisi ile yakın ilişkimi sürdürdüğüm Dr.Aktuna Ankara’daki siyasi yaşamını noktalayıp İstanbul’a döndükten sonra siyasetten pek kopmadı ise de Taksim’de açtığı ve kendi adını verdiği kliniğinde halkımıza hizmet verdi.

Çorum dostu Dr. Aktuna’ya Allah’tan rahmet diliyorum.Cenaze namazındaki büyük katılımı görünce kendisinin ne kadar sevildiğine bir defa daha karar verdim.Fakirlere haftada birgün kliniğini ücretsiz açan dostumun Allah katında yerinin yüce olmasını temenni ediyorum.

İstanbul, 2 Ekim 2007