ÇORUM DOSTU DR. YILDIRIM AKTUNA’NIN RUHİ SIKINTILAR HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI!

Araya giren seyahatlerim nedeniyle rahmetli Yıldırım Aktuna ile ilgili yazılarımı gönderemediğim için üzgünüm.

Ruh sağlığı konusunda muhabir tarafından kendisine tevcih edilen sorulara Sayın Aktuna’nın  verdiği cevabları aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.

*     *     *

”*Bir de insanlar ruhi birtakım sıkıntıları olabileceğini pek de kabul etmiyor galiba? Ruh sağlıklarını korumayı bilmiyorlar. Stres, stres… Bunun yoğun etkisi altında kalıp bundan kurtulmayı becerememişsen hastalanırsın. Çünkü stresi yönetmek diye bir şey var. Stresten yararlanmak, adrenalin deşarjını sağlamak, olumlu işlere çevirmek…

* Peki nasıl düşünülmeli? Elbette stresin cinsine bağlı. Bir olay bir anda herkesin üzerinde stres yaratır. Olay geçer ve etkisi kalkar. Nedir o stres hali? Stres hali aslında sizin tehlikeye düşme hissini yaşamanızı sağlar. Vücut kendini korumak için tedbir almaya başlar. Ruhi ve fiziksel olarak. Kalp çarpar, göz bebekleri açılır, tansiyon yükselir, kaslar gerilir. Şimdi bu doğal. Ama olay ortadan kalktığı andan itibaren bunun da ortadan kalkması lazım. İşte stres altında kalan insanlarda savunma mekanizması aynen olay devam ediyormuş gibi sürüyor. Gergin, tansiyonu yüksek, kasları gergi, baş ağrıyor, gözler ağrıyor. Bu hal devam ederse gitgide bir öfkeye, saldırganlığa dönüşüyor. Yahut organlara yansıyor, psikosomatik dediğimiz şeker, migren gibi hastalıklara yol açıyor. Veya depresyona götürüyor. Yoğun stres altında yaşadığımız için ülkemizde de ruh hastalıkları arttı. İnsanlar stresle başa çıkamadığı için ve stres başlangıcında doktora gidip tedavi ettirmediği, önlemini almadığı için hastalıklar arttı.

* İnsanlar ruh hallerinde nelere dikkat etmeli? Bunun ön işaretleri var. Kendini gergin hissetmek, tahammülsüz olmaya başlamak yani tolerans eşiğinin düşmesi. Çarpıntı, sıkıntı hissetmek. Uyku bozuklukları, sabah yorgunluk hissiyle kalkmak, mutsuz, neşesiz hissetmek… Bütün bunlar çeşitli ruhi bozuklukların işaretleri olabilir. Bu işaretleri ilk gördüğünüzde yapılması gereken hemen bir ruh hekimine gitmek ve muayene olmaktır. ”

*     *     *

Ülkemizde ruhsal sıkıntı içinde olanların sayısı çok yüksek olduğu halde hastalar ve bilhassa aileler bunu gizleme yolunu tercih ediyorlar.Bu hastalığın diğer hastalıklar gibi tedavi edilebileceğini düşünemiyorlar.

Amerika’da yaşayanların yüzde 70’i hayatlarında en az bir defa ruh doktoruna gittikleri halde bu oran ülkemizde yüzde 10’u bulmamaktadır.

Rahmetli Aktuna’nın belirttiği gibi ruhsal sıkıntının ilk işaretleri görüldüğünde yapılması gereken bir ruh doktoruna gitmektir!

İstanbul, 6 Kasım 2007

Cengiz Erdinç,” 25 yaş

genç gözükmenin sırları”,

Sabah, 12.12.2004