105 YAŞINDAKİ ÇORUMLU ULUÇINARI KAYBETTİK

Yaklaşan Kurban Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlarken, sizlerle üzücü bir olayı da paylaşmak istiyorum.

Çarşamba günü İstanbul’da yaşayan Çorumlu Fazlı Dedebaş’ı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verdik.

Rahmetli eşim Kadriye’nin halasının kocası olan merhum Dedebaş, uzun yıllar Çorum’da hırdavatçılık yaparak yaşamış, sonra işini 1938 yılında İstanbul’a nakletmiş ve burada da başlangıçta aynı işini sürdürmüştür. Daha sonra kristal avize ithalatçılığına başlamış ve Mısır Çarşısı civarında olan işyerini damadı Nejat Berkay’a devrederek o zaman İstanbul’un en görkemli mağazalarının bulunduğu Bankalar Caddesi’ne yeni bir işyeri açmıştır.

İstanbul’a taşınmasına rağmen Çorum’daki işlerini ortağı olan Seydi Atlamaz ile birlikte sürdürmüştür. Lastik bayiliği, gaz dağıtımı ve benzeri işleri ihtiva eden bu ortaklık daha sonra 1950’li yıllarda Saat Kulesi civarında Yayla Palas Oteli’nin inşa edilmesi ve işletilmesi ile sürdürülmüştür.

Samsun’da kurulan Canik Lastik Fabrikası’na ortak olan merhum Dedebaş’ın uzun yıllar boyunca fakir ilköğretim öğrencilerine bu fabrika imalatı olan lastik ayakkabı yanında, giyecek ve kırtasiye yardımı yaptığını hatırlıyorum. Bu haberler sık sık Çorum basınında yer almıştır.

1975 yılından itibaren işini oğlu Hasan Dedebaş’a bırakarak Kabataş’da bulunan denize nazır evine çekilen merhum Dedebaş, eşi Seniha hanımın ve rahmetli kayınbiraderim Sıtkı’nın eşi, ortanca kızı Güzin’in 1990’lı yıllarda vefatlarına kadar mutlu bir yaşam sürdürmüştür.

Eşinin ölümünden sonra aynı apartmanda oturan küçük kızı Nevin ve damadı Zübeyr Genç onu hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Büyük kızı Nihal ve eşi Nejat Berkay da her zaman babalarının yanında oldular ve kendisini Didim’de bulunan yazlıklarına götürdüler. Torunları da her zaman dedelerini ziyaretleri ile sevindirdiler.

Hayırsever merhum Fazlı Dedebaş’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 16 Aralık 2007

Not: İstanbul dışında olduğum için Pazartesi günü vefat eden bacanağım Yaşar Battal’ın kız kardeşi Nihal Özdoğan’ın cenaze namazına katılamadım. Merhumeye rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.