ÇORUM’DA BİR KIŞ GECESİ

Birkaç günden beri Çorum’daydım. Her taraf kar altında, yollar ve kaldırımlar buzlanmış vaziyette. Hava sıcaklığı gündüzleri sıfırın üzerinde birkaç derece de olsa geceleri eksi onların üstünde.

Herkesin soğuktan şikayetçi olduğu bu ortamda ben ister istemez Çorum’un 50’li yıllardaki kışını hatırladım. O zamanlar evlerin çatılarından aşağı boyları bir metreyi geçen buz sarkıtları oluşurdu. Bizler Bahçelievler’in ve Nadık’ın üstünde yer alan tepelerde biriken kar kalınlığı oldukça fazla olduğu için kayak yapardık.

*       *       *

O yıllarda Çorum’un dışarı ile bağlantısı fazla olmadığı ve şehirde iki sinema dışında başka bir sosyal faaliyete rastlanılmadığı için kış günleri erkenden insanlar evlerine çekilirlerdi.

Yanan sobanın etrafında bir odada toplanan aile mensupları Ankara Radyosu’nun yayınlarını ve şarkılarını dinleyerek neşelenirdi. Kış akşamlarında bizim evimizde yere serilen büyük bir örtünün üzerine konulan ve etrafında yeraldığımız büyük bir sini kuru yemiş ve bodrumdan çıkarılan meyvelerle donatılırdı. Ailesini etrafına toplayan babamın nasıl mutlu olduğunu halen hatırlıyorum.

Nadiren de olsa bu olaylarda evimizde “teltel” çekilirdi. Bu akşamlarda teyzemler yanında bazı aile dostlarımız da bizlerle birlikte olur ve teltel çekilmesinin mutluluğunu paylaşırlardı.

*       *       *

Salı akşamı ablamın evinin sıcak bir odsında Ankara’dan gelen yeğenim ve çocuklar ile Çorum’da yaşayan yeğenim, eşi ve çocukları ile bir araya geldik.

Yıllarca öncesini hatırladım. Radyonun yerini televizyon, yere konulan sininin yerini küçük sehpalar almıştı. Kuruyemiş ve çarşıdan satın alınan meyveler de yine eksik değildi.

Geçmişten farklı olan yeğenlerimin çocuklarının bizlere sundukları müzik ziyafetinin radyonun nağmelerinin yerini almasıydı.

Anadolu lisesi öğrencisi olan Umut gitarı ile parçaları çalıp söylerken müzik öğretmeni olan Elif ona sesi ile refakat ediyordu.

Akşamın geç saatlerine kadar eğlendik ve mutlu olduk. Böylece baba evimde olduğu gibi beni etkileyen bir kış gecesini Çorum’da tekrar yaşadım.

Çorum, 8.Şubat.2008