BORÇTAN KURTULMAK!

Bu başlığı okuduğunuzda ülkemizin içinde bulunduğu borç durumu ile ilgili konular üzerinde duracağımı düşünmüş olabilirsiniz!..

Halbuki bu yazımda dün akşam kablolu televizyon kanalları arasında yer alan Alman televizyonu RTL ‘de yayınlanan ve beni çok etkileyen bir programı sizler içinde izledim ve değerlendirmenize sunuyorum.

Bizim televizyonlarda insanları aydınlatan böyle programlara pek rastlamak mümkün değil…Halkımıza hiçbir katkısı olmayan ”Var mısın? Yok musun? ”, ”Çarkı Felek” gibi programlarla düşünmekten uzaklaştırılıyor…

*  *  *

Beni etkileyen bu programın konusunu kısaca anlatmayı isterim;

Eşi ve iki kızı ile mutlu bir yaşam sürdüren bayan Claudiye’nin iki spor salonu işleten 38 yaşındaki eşi beyninde oluşan bir ur nedeniyle aniden ölünce geriye 300 bin avro borç bırakır.

Oturdukları ev ile Claudiye’nin babasının ömrünün son günlerini geçirmek üzere inşa ettiği küçük evi üzerinde banka ipoteği bulunmaktadır.

Salonları çalıştıramayacağına karar veren Claudiye yok bahasına bunları satar.Oturdukları ve borç ile aldıkları ev kendi üzerine olduğu için devletten sosyal yardım alamayacağı müracatında kendisine söylenir.

Devlet yalnız iki çoçuğu için 318 avro çoçuk parası verir.Geçimini sağlamak için bir kasabın yanında yarı zamanlı(part time) çalışan Claudiye 400 avro kazanır. Kendisi bu işte çalışırken babasından boşanmış annesi çoçuklara bakar.

Aylık gideri 1314 avro olan ailenin bütçesinde eksik kalan kısmını 68 yaşındaki emekli babası tekrar marongoz olarak çalışarak karşılamaya gayret eder. Ayrıca aile dostları da aile bütçesine katkıda bulunurlar.

İçinde bulunduğu borç batağından kurtulamayacağını gören ve büyük bir bunalım içindeki ailenin yardımına gönüllü bir sivil toplum kuruluşunun gönderdiği mali müşavir yetişir.

İlk önce devlet makamlarını evini borç ile aldığını ispat ederek aileye 800 avro ek sosyal destek sağlar.

Babanın evi üzerindeki 60 bin avro banka ipoteğini babanın 40 yıldan beri çalıştığı başka bir bankadan uzun süreli kredi alarak kapatır.

Özel şahıslara 85 bin avroluk borçunu kapamak için Claudiye aile ve arkadaşlarından topladığı 12 bin avroyu mali müşavire verir.Ailenin içinde bulunduğu zorlukları bilen alacaklılara bu para dağıtılarak alacaklarından vazgeçmelerini mali müşavir sağlar.

Geçimini sağlayacak imkanlara kavuşan Claudiye’ye ve babasının üzerinde evlerin ödenmesi gereken borç taksitleri dışında bir borç bırakmayan mali müşavir onların çoşkulu teşekkürleri ile uğurlanır.

*  *  *

Bu program bitince kendi kendime düşündüm… Ve iki hususu sizlerin değerlendirmenize sunmayı istedim.

– Biz de neden insanlara yardımcı olacak böyle proğramlar yapılmaz?

– Dünyanın neresinde olursa olsun neden insanlar bir gün beklenmedik bir ölümün gerçekleşebileceğini ve ailenin anlattığım durumlara düşebileceğini düşünmezler?

İstanbul,6 Mart 2008