ÖLDÜRÜLEN GELİNLİKLİ OTOSTOPCU

”Çorum Dostluk Grubu” olarak hafta sonunu Çankırı Valisi Ali Haydar Öner ve değerli eşi Leyla hanımın misafiri olarak Çankırı ve çevresinde geçirdik.Sayın Mehmet Yolyapar’ın çektiği anı fotoğrafları ile süslenen yazılarını okuyarak sizlerin de bizlerle birlikte olacağınızı tahmin ediyorum.

Eminim ki; ”Dünya barışına sanatsal bir etkinlikle katılmak” amacıyla gelinlik giyerek bir arkadaşıyla birlikte İtalya’nın Milano kentinden otostop yaparak İsrail’in Telaviv kentine gitmek üzere yola çıkan 33 yaşındaki İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marieneo’nun bir Türk tarafından tecavüz edilerek öldürüldüğü haberi üzerine aramızda bulunan üst düzey bir görevlinin üzüntü içinde ” Böylelerini idam etmek gerekir.Neden idam kanunu kaldırdık?” şeklinde ifade ettiği sözlerini, bizlerle birlikte olmadığınız için duymamışsınızdır.

Evet, bu ahlaksız cani ülkemize en büyük kötülüğü yapmıştır. Buna benzer olaylar başka ülkelerde de olmaktadır.Ne yazık ki Türkiye’de olan böyle bir olayın dünya kamuoyunda yarattığı olumsuz etki çok farklı olmaktadır.

”Gelinler Yolda” isimli bu projenin ziyaretçilerin mesajlarına ayrılan bölümüne mesaj gönderen Müge adlı bir Türk,”Cesedinin bulunmuş olduğunu az önce televizyondan öğrendim. Ne kadar üzgün olduğumu anlatamam.Ülkem adına utanıyorum.Tüm kalbimle, ona bunu yapan veledi zinanın bir an önce yakalanmasını diliyorum.Ailesine ve arkadaşlarına sabır niyaz ediyorum.Dualarım sizlerle” şeklinde duygularını dile getirmiş.

Luciano isimli bir İtalyan ise Müge’nin mesajına “Teşekkürler Müge.İyi bir insansın,hissiyatını da gerçekten taktirle karşılıyoruz.Bir kişinin yaptığı bir iş yüzünden sizin ve ülkenizin  utanç duyması gerekmiyor.” şeklinde cevap vermiş.

Bu olayın acısını hepimizin, Müge gibi hissettiğnden eminim ama yabancıların hepsinin Luciano gibi düşündüğünü tahmin etmiyorum.

”Gelinler Yolda” projesi kapsamında Istanbul’a kadar arkadaşı ile birlikte gelen ve İstanbul’dan itibaren birbirlerinden ayrılarak otostop yaparak İskenderun’a ulaşan bayan Silvia Moro bu acı olay üzerine İstanbul’a geri döndüğünde basına,”Bu cinayet yürüşümüzü tamamlamama engel değil.Otostopun nedeni daha çok insanla karşılaşıp barış mesajını vermekti.Otostopta tehlikeli durumların yaşanması bir riskti ama biz bu riski üstlendik.” şeklinde açıklama yaptı.

Yoluna tekrar otostopla devam ederken inşallah o da bir sapıkla karşılaşmaz…

1960 yılı yazında ben de otostop yaparak İngiltere,İskoçya ve İrlanda’yı gezmiştim.O zaman ben bir risk olabileceğini dahi düşünmemiştim.Bir buçuk ay süren bu gezimde hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadığım gibi bana gösterilen yakınlığı da halen unutamadım.Bu gezimden çok güzel hatıralarla döndüm.

Bir Türk olarak bu olaydan hakikaten büyük üzüntü duyuyor ve utanıyorum.

Barış için gayret gösteren ve bu yolda beklenmedik şekilde hayatını kaybeden İtalyan sanatçıya Tanrı’nın yakınlığını dilerken, ailesine ve İtalyan milletine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Diğer taraftan toplumumuzun ve sorumlularımızın şapkalarını önlerine koyarak neden bu tip olaylara ülkemizde daha çok rastlanıyor diye düşünmelerini ve başta eğitim olmak üzere önleyici her türlü tedbiri almalarını temenni ediyorum…

İstanbul,14 Nisan 2008

”Barış Türkiye’den Çıkamadı…” ,Milliyet,13.Nisan 2008