BABA, BİRAZ DA FUTBOLDAN BAHSET!

Çorum Haber gazetesi için yazdığım köşe yazılarımı, e-posta (mail) ile aile mensuplarıma ve bazı dostlarıma gönderiyorum. Bu yazılarımı alan oğlum, bazen “baba, hep ciddi konularda yazıyorsun, biraz da futboldan bahset de havamızı bulalım” diye cevap verir.

Kendisi bir Milli Takım ve Fenenbahçe sevdalısı olup mümkün olduğu kadar tüm maçlarını tribünlerden izler. Euro 2008 olarak isimlendirilen Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan milli takımımızın maçlarını Cenevre ve Viyana’da binlerce Türk’ün arasında izledi.

Dün akşam oynanan Türkiye-Hırvatistan maçı belki de hayatımın en heyecanlı ve sürprizlisi idi. Çorum Haber gazetesi spor yazarlarının hoşgörüsüne sığınarak oğlumun uzun zamandan beri arzuladığı futbol ile ilgili bir yazı yazacağım.

Bacanağımla birlikte onun evinde izlediğim bu maçın birinci devresinde Hırvatlar daha iyi futbol oynadılar. İkinci devrede takımımız daha iyiydi. Maçın normal süresi olan 90 dakikada her iki takım da istediği golü atamadı.

Oynanan uzatmaların ilk yarısında epeyce gol pozisyonu bulan takımımız ikinci yarıda iyi oynamasına rağmen, bana göre Rüştü’nün gereksiz olarak kalesini terketmesi nedeniyle beklenmeyen bir gol yedi…

İşte, o anda, yani 118. dakikada ben bu iş bitti diye ümitsizliğe düştüm. Bacanağımla üzgün bir şekilde birbirimize bakarken baldızım, “Üzülmeyin, biz gol atarız” diye bize moral veriyordu…

Hakikaten, hiç ümit etmediğim ve maç böyle bitecek dediğim bir anda, Hırvatistan yarı final sevinci yaşarken, yani 120. dakikada Semih’in attığı gol ile maçı penaltıya taşımayı başardık. O anda hepimizin coşku ile nasıl ayağa fırlayıp sevinç çığlıkları attığımzı hayal edemezsiniz!..

Sıra penaltılara geldiğinde oturduğum koltukta heyecandan büzülüp kalmıştım. Hırvatların kaçırdığı ilk peraltı beni ümitlendirdi. Millilerimiz, attıkları tüm penaltıları gole çevirirken, Hırvatlar ıskalamaya devam ettiler ve ancak bir penaltıyı gole çevirebildiler. Böylece yarı finalin yolu takımımıza açıldı.

Avrupa Şampiyonası’nda tarihi bir zafer elde ederek ilk kez yarı finale çıkan Milli Takımımız Çarşamba akşamı İsviçre’nin Basel şehrinde Almanya ile oynayacak. Takımımızda Tuncay, Arda, Emre ve Volkan cezaları nedeniyle oynayamayacak olmalarına rağmen eleme maçlarında Hırvatistan’a yenilen Almanya’yı yenerek final maçını oynayacağımıza inanıyorum.

Millet olarak gönül birliği içinde beklediğimiz Çarşamba gecesi alınacak neticenin hepimizi sevindirmesini temenni ediyorum.

Bakalım oğlum bu yazımla havasını bulacak mı?

Antalya, 21.Haziran.2008