BİZİM HÜKÜMETTE DİNLENİLDİ Mİ?

Bugünlerde basında yer alan haberlerin başında “Dinleme” olayları yer alıyor.

Taha Akyol’un dünki Milliyet gazetesindeki köşe yazısında belirttiği gibi; “Türkiye’de yaygın bir ‘telefon dinleme’ ve ‘ortam dinlemesi’ kaygısı var, örnekleri var…”

Diğer taraftan ülkelerin güvenliği bakımından ve organize suçlarla mücadele için yasal müsadeler alınmak kaydıyla “dinleme” yapılmasının kalkınmış ülkede de yapıldığı bilinmektedir.

*      *      *

Bu gelişmeler beni bakanlık yaptığım döneme götürdü. O zamanlarda bizim hükümet toplantılarında yaptığımız değerlendirmeler ve konuşmalar basında yer alırdı. Bunun nasıl mümkün olduğunu merak eder ve anlayamazdım. Hatta bizi kapı önünde dinleyenler var mı diye düşünürdüm.

Bir hükümet toplantısı esnasında kontrol için ani olarak yerimden kalktım ve dışarı çıktım. Dışarıda bizi dinleyen hiç kimseye rastlamadım. Bununla ytinmedim, yakın mekanları ve tuvaletleri de kontrol ettim. Ama bir ip ucu ede edemedim.

*      *      *

Dinleme ile ilgili olarak Hasan Pulur’un dünki köşe yazısında anlattığı bir hikayeyi sizlerle paylaşmayı istiyorum;

“Bir telefon dinleme hikayesi de Ortadoğu’dan…

Mısır Cumhurbaşkanı Nasır, Bakanlar Kurulu’nda görüşülen her şeyin dışarıya sızmasından bıkmış. O gün için bir plan yapıyor, her bakan evinden tek tek alınacak, şoförler dahi nereye gittiklerin ibilmeycekler, bir süre Kahire sokaklarında tur atıp toplantının yapılacağı yere ayrı yönlerden gelecekler…

Plan başarıyla uygulanıyor.

Toplantı sırasında bir bakan elini kaldırıp Nasır’dan izin ister.

“Ya reis, bağırsaklarımı bozmuşum!”

“Otur oturduğun yerde!”

Adam yine izin istiyor:

“Ya reis, kendimi tutamayacağım, izin ver!”

“Otur dedim sana…”

Bakanın sesi kesilir, oturduğu yerde büzülür kalır.

Toplantı biter, dışarı çıkarken bir kadın görürler, elinde paket vardır; Nasır kadını tanır, bağırsaklarını bozup ishal olduğu için izin isteyen bakanın karısıdır, sorar:

“Ne var, ne istiyorsun, burayı nasıl buldun?”

“Biraz önce Tel Aviv (İsrael) Radyosu haber verdi, eşime çamaşır getirdim.”

*      *      *

Demek ki dinleme olayının engellenmesi de oldukça zor…

İstanbul, 1.Haziran.2008