BU DA BENİM İÇİN SPOR YAZISI!

Bu yazımı göndermiştim. Nedense Çorum Haber yetkililerinin eline geçmemiş. Her ne kadar güncelliğini kısmen kayıp etti ise de ilginizi çekeceğini düşündüm.

Evet, dün akşam oynanan İspanya-Almanya final maçı ile Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası  tamamlandı. İspanya’nın 1-0 galibiyeti ile sona eren bu maçta Almanya oldukça kötü bir performans ortaya koydu. 90. dakikada yediğimiz gol olmasa idi, belki de finali biz oynayacaktık.

Hiç mağlubiyet almadan şampiyon olan İspanya’yı kutlarken, ilk dörde giren takımımızla da gurur duymamız gerekir. Millilerimiz ortaya koydukları güzel oyunlarıyla göz doldurdular ve ülkemizin tanınmasına da önemli katkı sağladılar.

*     *     *

Futbolda dahil hiçbir spor dalında ön sıralarda yer alacak bir performans gösteremedim.

Lise yıllarında, Çorum mahalli liginde oynayan takımlarda yer alan sınıf arkadaşlarım Nihat Bayşu, Gürcan Bozdoğan ve Erkut Onar’ın (yellow) başarılarını gururla izledim. Onlarla sınıf takımında birlikte “bek”olarak müdafaada yer aldım. Birkaç defa da hakemlik yaptım.

Almanya’da okuduğum Hannover Teknik Üniversitesi’nce tertiplenen futbol müsabakalarında Türk Talebe Derneği’nin B takımında yine “bek” olarak yer aldım. Kardeşim Mehmet Samsunlu daha iyi futbol oynadığı için A takımında yer almıştı. Bizim B takımımız sürpriz bir şekilde şampiyonluğu kazanmıştı.

Ayrıca Hannower’de yüzme ve dalma sporu da yapmıştım.

Türkiye’ye döndüğüm 1968 yılından beri milli maçların ve takımlarımızın Avrupa liglerindeki maçlarının coşkulu bir televizyon izleyicisiyim.

1980 yılında iki sömestr misafir hoca olarak kaldığım Amerika’da tekrar spor yapma ve koşma imkanı bulmuştum. Dönüşümde çocuklarım koşmada bana yetişemiyorlardı.

*     *     *

Ülkemizde dört takımı tutmakta olduğumu duyunca şaşırabilirsiniz.

İlkokulu bitirdiğimde Galatasaray Lisesi’nde okumayı istemiştim. Babam onbir yaşında bir çocuk  gurbete gönderilmez diye red etmişti.

O zamandan beri Galatasaraylıyım.

Memleketimi, doğduğum şehri temsil eden Çorumspor’un fanatikliğe varacak derecede olmasa da sıkı bir taraftarıyım. Tekrar İkinci Lig’e çıkmasından dolayı tüm hemşehrilerimiz gibi ben de gururluyum. İnşallah Çorumspor’u Birinci Lig’de görürüz.

Baba memleketimi temsil eden Samsunspor’un da taraftarıyım. Birinci Lig’e veda eden Samsunspor’u tekrar Birinci Lig’de görmeyi istiyorum.

Onbeşyıl kadar kaldığım İzmir’deki evimden birkaç apartman ileride merkezi bulunan Göztepe Futbol Kulübü’nün  taraftarıyım. Onlar da düştükleri Birinci Lig’e çıkarmak için özel bir hazırlık içinde olduğunu basında izledim.

Yurtdışında da onbir yıla yakın kaldığım Almanya’nın Hannover şehrinin takımı olan ve Almanya Birinci Ligi’nde oynayan Hannover 96 takımının da bir taraftarıyım.

*     *     *

Değerli okuyucularım, Fenerbahçe’nin fanatik taraftarı oğlum için bir spor yazısı yazınca, hızımı alamadım, bir de kendim için yazdım. Böylece beni başka bir yönümle, yani amatör bir sporcu olarak tanımanızı sağladığımı düşünüyorum.

Antalya, 30 Haziran 2008