ÖSS SINAVLARI İLE KAMU VE VAKIF ÜNİVERSİTE GİRİŞ İLİŞKİSİ

Bugünlerde 1,5 milyona yakın genç ve onların velileri Öğrenci Seçme Sınavlarının (ÖSS) neticelerini merakla bekliyorlar.

Temmuz ayı ortalarında neticelerin açıklanması bekleniyor.

Neticeler geldiğinde öğrenciler aldıkları puanlara göre üniversite ve meslek seçimine karar verecekler.

Ailelerinin maddi durumu iyi olmayan öğrenciler kamu (resmi) üniversiteleri arasında tercihlerini yapmak mecburiyetinde iken, ailelerinin maddi durumu iyi olan öğrenciler kamu üniversitelerine ek olarak vakıf üniversitelerini de tercih etme imkanına sahiptirler.

Buraya kadar herşey normal gözükse de konuyu aşağıda verdiğim ve 12 Haziran 2008 tarihli Milliyet gazetesinde verilen tabloyu inceledikten sonra derinlemesine tartışmak yerinde olacaktır.

Meslekler ve netleri (SAY-2)

Meslek   Durum Okul    Okul Cinsi      Puan    Sıra

Bilgisayar Müh.            En Yüksek      Boğaziçi Üni.  Kamu  368.903           832

En Düşük        Doğu Akdeniz            Vakıf   220.491           283.000

Tıp         En Yüksek      Hacettepe       Kamu  371.594           387

En Düşük        İstanbul Bilim Vakıf   332.585           27.900

Eczacılık           En Yüksek      Hacettepe       Kamu  353.746           7.660

En düşük        Yakın Doğu    Vakıf   329.522           31.500

Mimarlık           En Yüksek      ODTÜ Kamu  354.047           7.440

En Düşük        Uluslar.Kıbrıs Ü.        Vakıf   212.822           293.000

Bu tablo genel bir bilgi vermekte olup vakıf üniversitelerinin kontenjanlarını doldurabilmek için çok düşük puanlı öğrencileri almakta oldukları dikkati çekmektedir. Diğer bir ifade ile parayı veren düdüğü çalmaktadır. Vakıf üniversiteleri burs vererek çok az sayıda puanı yüksek öğrenciyi de bünyelerine almaktadırlar.

Bir öğretim üyesi olarak, aynı sınıfta farklı kalitede öğrencii bulunduğu zaman verilen eğitimin çoğunluğu teşkil eden öğrencilere göre seviyesinin belirlendiğini biliyorum.

Bu durumda, öğrencilerin istenilen eğitimi alamayacaklarını da kabul etmemiz gerekir. Gelecekte bu nedenle ortaya çıkacak sorunların sorumlusu kim olacaktır?

Belirttiğim konuda sorunların büyümeden önlenmesi için devletin parası olmayan öğrencilere kredi vermesi gerekir.

Nitekim bu ders yılında faaliyete geçecek Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin öncülüğünde kurulan “Özyeğin Üniversitesi”ne alınacak 210 öğrencinin tümü burslu okuyabilecek. Bir vakıf üniversitesi olan bu kuruluşta Finansbank işbirliğiyle oluşturulan “üniversite destekli kredi” sistemi ile öğrenciler öğrenim süresince aldıkları kredileri mezuniyet sonrası ödeyecekler. Böylece bu üniversitenin kontenjanının yüksek puanlı öğrencilerce doldurulması sağlanacak. Bu uygulama başarılı olursa, diğer vakıf üniversiteleri için güzel bir örnek olur görüşündeyim.

Sizlerin dikkatinizi çekmek istediğim bu konunun ülkemizin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyor ve yetkililerin değerlendirmesine sunuyorum.

Antalya, 3.Temmuz.2008