ALMAN SATINALMA VE PAZARLAMA GRUPLARI FEDERASYONU

Geçen hafta İstanbul’da, Almanya’da bünyesinde 45 alanda faaliyet gösterilen ,içinde 300 grubun bulunduğu ve toplam 200.000 kobinin yer aldığı çatı kuruluşu ZGV’nin(Alman Satınalma ve Pazarlama Grupları Federasyonu)(Der Zentralverband Gewerblicher Verbundgruppen e.V.)(ZGV, German Federation of Buying and Marketing Groups) tertiplediği ”İşletme Politika Kongresi”nde ”Türkiye Avrupa’nın hududu mu yoksa geleceğinin hududu mu?” başlıklı bir tebliğ sundum. Sizlere tebliğimin içeriği ile ilgili bilgi vermeden önce çok enteresan bulduğum ve bildiğim kadarı ileTürkiye’de pek fazla etkin olmayan bu kuruluşlar hakkında ülkemiz için örnek teşkil edebileceğini düşünerek ansiklopedik bilgiler vermeyi istiyorum.

*     *     *

Bu kuruluş (Alman Satınalma ve Pazarlama Grupları Federasyonu) 1948 yılında kurulmuş olup Alman Kooperatifleri Birliği içinde yer almaktadır.

Bu grupların bir koordinasyon merkezi bulunmakta ve buradan üyeleri ile işbirliği yürütülmektedir.

Merkezler, üyelerine finans,fiyat,lojistik,sigorta,mağaza donatımı,haberleşme,ürün temini ve benzeri konularda destek sağladığı gibi muhasebe ve ödemelerini de organize ediyorlar.

Bazı gruplar üyeleri kanalı ile satış yaptıkları gibi doğrudan müşteriye satış yapan mağazalar da açıyorlar. Bu gruplar arasında yeralan önemli ve tanınmış kuruluşlardan bazıları şunlardır:

Intersport, Rewe Group, Euronics, Edeka, Vedes, Hagebau und BÄKO.

Bu Federasyonun bünyesinde yer alan 300 grubun yıllık ticareti 130 milyar avro olup, pazar payları inşaat malzemelerinde yüzde 76, mobilyada yüzde 61 ve perakende gıdada yüzde 52 civarındadır.

*     *     *

Bu kongrede, yukarıda açıkladığım gruplardan, 2005 yılından beri Türkiye’de de faaliyette bulunan Intersport’un Türkiye Genel Müdürü Levent Güngör Yalçın da bir bildiri sundu. Verdiği bilgilerden bazılarını aşağıda sunuyorum:

*Çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 35 ülkede 5500 mağazası ile faaliyet gösteriyor.

*Avrupa spor pazarının yüzde 20’sine hakim.

*300 farklı spor malzemesi dükkanlarında satılıyor.

Bu kuruluşun Türkiye’ye gelişi ile ilgili gelişmeler ise aşağıda açıklanmıştır:

*1985 yılında Ankara’da kurulan bir spor mağazası 2000 yılında Sporting Co (Sporting A:Ş) şeklinde yeniden organize oluyor.

*2005 yılında Intersport ile uluslararası işbirliği yapmak üzere anlaşma imzalıyor.

*Intersport ismi altında ilk dükkan İstanbul’da 2006 yılında açılıyor.

*2008’de 8 ilimizde 8000 m2 alana sahip14 dükkanı bulunmaktadır.

*     *     *

Şehrimizde de faaliyette bulunan BİM şirketinin Yönetim Kurulu üyesi Hollandalı Jos Smith, ”Türkiye’de Faaliyette Bulunan Bir Ticari Şirket Açısından Pazar Olanakları” başlıklı konuşmada BIM’in nasıl hızlı geliştiğini, 2200 mağazası olduğunu ve bu yıl satış değeri bakımından MİGROS’u geçeceklerini anlattı.

Bu arada,Türkiye’de 10 dağıtım merkezleri olduğu, yakında 11’incisini ÇORUM’da faaliyete geçirecekleri haberini almaktan da şehrim adına büyük bir sevinç duydum.

*     *     *

Bu yazımla ticarette etkin bu yeni yapılanma konusundaki Almanya’daki uygulamayı sizlerin değerlendirmesine sunmuş bulunuyorum.

Tebliğimle ilgili değerlendirmemi gelecek yazımda yapacağım.

İstanbul,9 Eylül 2008

Kaynak:

www.de.wikipedia.org/wiki/Zentralverband_Gewerblicher_Verbundgruppen