BAYRAM VAAZI ve ÜSKÜDAR’DAKİ SADAKA TAŞLARI

Bayram namazımı İstinye sahilinde bulunan ve tarihi dokusu bozulmadan korunduğu için insana apayrı bir huzur veren Mahmut Çavuş Mescidi’nde kıldım.

Bu mescide devamlı gitmemin nedeni, insanlara sevgi ile yaklaşan ve sakin konuşması ile tüm insanları  kucaklayan bir imamın burada görevli olmasıdır.

Bu Bayram da İmam efendi verdiği vaazda çok önemli konular üzerinde durdu. Bunların hepsini burada anlatmaya köşem yetmez.

Türkiye’de yaşanan ahlaki çöküntü üzerinde geniş bir şekilde durdu.Geçmişte alış verişte insanların çek, senet ve imza gibi şeyleri bilmediğini, ama verdiği sözü her zaman tuttuğunu anlattı. Bugün ise insanların verdiği çekleri ve senetleri ödemediği gibi çoğu zaman attığı imzayı dahi inkar ettiğini üzülerek ortaya koydu.

Geçmişte atalarımızın ne kadar doğru insanlar olduğunu daha açık bir şekilde ortaya koymak için Osmanlı döneminde yabancı bir ülkenin büyükelçisinin hatıralarında   ” Üsküdar’daki Sadaka Taşları” ile ilgili olarak yazdıklarını anlattı;

O dönemlerde Üsküdar’da sadaka taşları varmış.Fakirleri düşünen hayırseverler o taşın oyuklarına para bırakırlarmış.İhtiyacı olan fakirler oraya gider ve ihtiyacı kadar para alırlarmış.İki ekmek ihtiyacı varsa iki ekmek parası alır, fazlasını almazlarmış…

Ben bu vaazdan çok etkilendim ve toplum olarak nereden nereye geldiğimizi düşündüm…

İstanbul,2 Ekim 2008