AMERİKA’DA OBAMA BAŞKAN SEÇİLDİ

Amerika’da yapılacak Başkanlık seçiminin,ABD’nin 1990 yılında Sovyetlerin çökmesi ile oluşan tek kutuplu dünyanın tek hükmedici bir konumana gelmesi nedeniyle büyük önem arz ettiğini ve yeni seçilecek Başkanın başarısız Bush döneminden sonra  dünya politikasını etkileyeceği konusunu bundan önceki yazımda ele almıştım.

Başkan Bush’un döneminde ortaya çıkan ekonomik sorunlar nedeniyle yoksullaşan ABD halkı, Bush’un dünyada uyguladığı terörle mücadele yöntemlerini ve savaş politikalarını da tasvip etmedi. Obama ABD halkı tarafından umut olarak görüldü. Bu nedenle Bush’un partisinden aday gösterilen McCain’i desteklemedi.

Seçimlerde Cumhuriyetçiler oyların %47’sini alırken Demokratlar %52’sini aldılar. Amerika’da uygulanan farklı bir seçim sistemine bağlı olarak cumhurbaşkanını belirleyecek 538 ikinci seçmenden (delege) 375’ini Obama 163’ünü ise McCain’i aldı.Bu sonuçlarla Obama ABD’nin 44. Başkanı oldu.

Bir zamanlar Amerika’da hiçbir hakları olmayan siyahlar, ırk ayrımcılığına karşı mücadele eden ve 1968 yılında ‘suikaste’ kurban giden  Martin Luther King sayesinde 70’li yıllarda bu durumdan kurtuldular. Zaman içinde birçok hakları elde ettiler. Obama’nın başarısı ise siyahlar için inanılmaz bir başarı olarak değerlendirilmektedir.  Unutulmamalıdır ki Obama önyargıyı aşan beyazların da oyuyla seçilmiştir.

Her ne kadar Obama’nın ten rengi Kenyalı babasına benziyorsa da, yetişme şekli bir beyaz Amerikalı’dan farklı değildir. Boşanarak Afrika’ya dönen babası yerine beyaz annesi ve anneannesi onu yetiştirmişler. Ona sağlanan destek, kendisinin ABD’nin en tanınmış üniversitelerinden biri olan Harvard mezunu olmasını sağlamıştır. Kendisi gibi aynı üniversiteyi bitiren eşi ABD’nin en tanınmış hukukçuları arasında yer almaktadır.

Obama’nın seçiminin öncelikle ABD halkına ve gelecekte siyasetini etkliyeciği dünya halklarına hayırlı olmasını ve huzurlu günler getirmesini temenni ediyorum.

Obama’nın döneminde dünya ile göreceli olarak daha eşit ilişkiye gireceği, müttefikleri ile müşterek politikalarını daha paylaşarak yürüteceği ve Clinton döneminde olduğu gibi ABD’yi dünyada sevilir hale getireceği beklenmektedir.

Obama, internet sitesindeki bildirisinde, Bush yönetiminin Türkiye ile bozduğu ilişkileri düzeltme, PKK terörüyle mücadele etme ve AB sürecini destekleme sözü verirken Türkiye’yi Kıbrıs’ta ‘işgalci’ diye tanımlamaktadır Ayrıca Obama, “Ermeni soykırımı”nı tanıyacağını da belirmektedir.

Diğer taraftan Irak’tan çekilmek isteyen Obama’nın bölgenin ekonomik ve askeri bakımdan en kuvvetli ülkesi olan Türkiye’yi bu  ve başka jeopolitik nedenlerle, Rum ve Ermeni lobilerine seçim atmosferinde verilen sözler nedeniyle gözden çıkaramayacağı ifade edilmektedir. O bama,en son kamuoyu yoklamalarında Türklerin sadece yüzde 12’sinin ABD hakkında iyi fikirlere sahip olduğunu dikkate alacaktır.Bu noktada Türkiye’nin de güçlü lobi faaliyetleri ile Obama ve yardımcısı Bidden’i etkilemeye çalışmasının gerekli olduğu vurgulanmaktadır.

İstanbul,6 Kasım 2008