RÜSTEM EREN’İ ONURLANDIRANLARA TEŞEKKÜRÜM!

Çorum Haber gazetesi bana gönderilmesine rağmen gazeteyi ayrıca her gün internet (elektronik  iletişim) üzerinden izliyorum.Çarşamba günü gazetede yer alan ” ”ADI PARKTA YAŞAYACAK” haberini ilgi ve memnuniyetle okudum.

Rüstem Bey gibi çevreyi seven,onu korumaya çalışan, yaşadığı şehirin doğasını korumak için ”Çorum Çevre Derneği”ni kuran ve bu hususların gerçekleşmesi için büyük emek veren birinin adının bir parka verilmesi hakikaten çok onurlandırıcıdır.

Rüstem Eren’in adının bir parka verilmesi için kampanya başlatan ve imzaları ile bu girişimi destekleyenler yanında bu kararı alan Çorum Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi üyelerine ,vefakar hemşehrimiz Rüstem Eren’i onurlandırdıkları için en içten gelen teşekkürlerimi sunuyorum.Rüstem Eren’e yaşarken bu onurun verilmesi benim için çok önemli ve sevindirici bir karardır.

Bu karar tüm Çorumlular için örnek bir karardır.Bundan böyle de bu karar başkaları için de örnek alınmadır…

Neden diye sorabilirsiniz!

Çünkü, insanlar toplum için verdikleri mücadelenin,emeğin ve eserlerinin yaşarken taktir edilmesinden ve ödüllendirilmesinden büyük bir mutluluk duyarlar…Halbuki bizim toplumumuzda ödüllendirme genellikle insanların ölümünden sonra gerçekleşmektedir…

Bunun örnekleri çoktur…Bir örnek vermekle yetineceğim…Yanılmıyorsam eski Belediye Başkanı Baha Çorbacıoğlu’nun adı kendisinin ölümünden sonra şehrimizde bazı yerlere verilmiştir.

Lütfen hak edenleri bu örnekte olduğu gibi sağlıklarında ödüllendirin…

Sayın Eren ile kendisinin gayretlerini taktir eden bir hemşehri ve çevre öğretim üyesi olarak yıllardan beri tanışıyorum.Her Çorum’a gelişimde,zamanım elverdiğinde kendisini görmeye çalışırım.Her defasında bana yaptıklarını anlatır ve diktiği ağaçları gösterir.Şehrin birçok yerinde onun diktiği ve çeşitli zorluklar içinde sulayarak yetiştirdiği fidanlar bugün boy vermiştir.Onların herbirini Rüstem Eren evladı gibi görür ve okşar.

Çevre bilincini ve ağaç sevgisini aşılamak için onun ‘Ulu Cami’ önünde çam fidanı dağıttığını hatırlarsınız… Hatta bir çok çevreciye sık sık yapıldığı gibi, onun da bu girişimi ile dalga geçildiğini ve işgüzarlık olarak görüldüğünü üzülerek duydum… Hayatta topluma katkı sağlamanın hazzını almayan bu insanların tutumu, Rüstem Eren’i ümitsizliğe sevk etmemiştir. Tersine bu tutumlar kendisinin daha faal olmasına  ve bilenmesine neden olmuştur.

Şehrimizin hayırseverlerinin başında gelen ve topluma hizmet vererek katkıda bulunan İsmet Çenesiz’in Rüstem Eren ile ilgili bana anlattığı bir hususu sizinle paylaşmayı istiyorum.Diktiği ağaçları sulamak için resmi kuruluşlardan destek gören Rüstem Bey,bu kuruluşların bazen yakıt bulamadıkları dönemde ,şehrin zenginlerine giderek onlardan yakıt parası istediğini ve bunun için çok yalvardığını açıkladıktan sonra bir defasında para vermek istemeyen bir zenginin arabasının önüne yatarak para alabildiğini söyledi…

Böyle bir ödülü Sayın Rüstem Eren çoktan haketmişti…

Bu arada, kendisinin Onursal Başkanı olduğum ÇEKVA (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) için Ankara yolu üzerinde ‘Ahlatçı Otomotiv’in arkasında ÇEKVA ORMANI ve ayrıca benim adıma da alt yapısının bakanken temelini attığım ‘Küçük Sanayi Sitesi’nin bahçesinde bir orman yarattığını sizlerin bilgisine sunmayı isterim.

Ayrıca ‘ŞEHİTLER ABİDESİ”ni ziyaret eden tüm üst düzey yöneticiler ,orada elinde fidanı ile kendilerini bekleyen Rüstem Eren ile karşılaşırlar.

Çorumlu öğretim üyeleri olarak, buraya yaptığımız ziyarette Rüstem Bey biz gelmeden oraya gelmiş ve bizlerin oraya çok sayıda fidan dikmemizi sağlamıştı.

Bu yazımı büyük bir bahtiyarlık içinde yazdım.Rüstem Eren’i onurlandıranlar beni de duygulandırdılar.

Hepinize teşekkürler…

İstanbul,7 Kasım 2008