Haydar Ali Öztaş-Salih Karahan dostluğu ve Sungurlu yatırımı

Bu soğuk Pazar gününde, kendimi üşütmüş hissettiğimden ve eşim de hasta olan annesinin yanında olduğundan evden çıkmayı canım istemedi. Ve bu sabah Çorumlu sanayici ve işadamlarını çatısı altında toplayan ÇESİAD’ın kahvaltısına katılamadığım gibi, hiçbir zaman kaçırmadığım İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Konseri’ne de gidemedim. Yine Almanya’dan bir tahsil arkadaşımın bu akşam, evliliğinin 30’uncu yıldönümü nedeniyle verdiği davete de katılamayacağım.

Evimizin dış cephelerine izolasyon (mantolama) yaptırdığımız için çok daha iyi ısınıyoruz. (Gaz tüketimimiz de oldukça azaldı.) Allah bu kış gününde evi-barkı olmayanlara, yakıt sıkıntısı çekenlere yardımcı olsun. Bu arada Çorum’da yaşadığımız eski kış günlerini ve sobalı evleri de hatırladım.

*       *       *

Çorum’u hatırlayınca, gözüm masamın üzerinde uzun bir süreden beri değerlendirmemi bekleyen Çorum Haber gazetesine takıldı. Bu gazete haberinde, Haydar Ali Öztaş’ın ortağı ve şirket yönetim kurulu başkanı olduğu Sungurlu Giyim Sanayi A.Ş. tesislerini Salih Karahan’ın Karahan Tekstil firmasına kiraladığı bildirilmekteydi.

İstanbul’da yaşayan, kendileri ile gurur duyduğumuz hayırsever hemşehrilerimiz  arasında yer alan ve birbirleri ile dost olan Sayın Öztaş ve Sayın Karahan, benim de Onursal Başkanı olduğum ÇEKVA’nın (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) kurucu mütevelli heyet üyeleridir. Bu nedenle yıllardan beri kendileri ve aileleri ile yakınlığımız ve dostluğumuz devam etmektedir.

Bu sabah kendilerini aradım, bu konudaki gelişmeleri ve son durumu öğrenmeyi istedim. Yaptığım konuşmalarda önemli gördüğüm satırlarını sizlerle paylaşmayı istiyorum;

Haydar Ali Öztaş:

“Bu tesisleri Sümerbank’tan 1998 yılında satın aldık. Donattık ve Sungurlu Giyim Sanayi A.Ş.’yi 2005’e kadar çalıştırdık. Daha sonra Gurur Tekstil’e kiraya verdik. Üç yıl kadar burada imalat yapan firma Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ne taşındı. Tesis bir sene kadar boş kaldı.

Sungurlulular tesisin bir an önce faaliyete geçmesi için baskı yaptılar. Çok sayıda müşteri arasından İstanbul’da dost olduğumuz (Bayrampaşa’da fabrikalarımız yan yana idi) Salih Bey’in firmasını tercih ettik.

Sungurlu’yu seven bir kişi olarak oradaki ekmek kapısının tekrar açılması için de kirayı düşük tuttuk. Bu işbirliğimizin Sungurlu için çok iyi olduğunu düşünüyorum.”

Salih Karahan:

“Uzun bir süreden beri düşük kur nedeniyle rekabet gücümüzü kaybetmiştik. İhracat yaptığımız yabancı ülkeler Anadolu’ya giderek imalatı orada yapmamızı ve maliyetlerimizi düşürmemizi istiyorlardı. Kriz çıktığından beri İngiltere siparişleri iptal etti. Avrupa da ucuz mal talep ediyor.

Bir an önce imalata geçebilmek için yeterli büyüklükte hazır bir fabrika aramaya başladım. Malatya, K.Maraş ve Adıyaman gibi tekstil tesislerinin satıldığı yörelere gittim. Sonunda memleketimi tercih ettim. Çorum bölgesinde en uygun tesis  olarak Sungurlu’daki fabrikayı buldum ve arkadaşlarımdan kiraladım.

Şu anda eşimi de alarak Sungurlu’ya taşındım. Ocak ayının ortalarında faaliyete geçireceğimiz fabrikada bazı tamirat ve düzenlemeler yapıyoruz.

Penye ve dokuma kumaş imalatı yapacağımız fabrika için Sungurlu’da yeterli sayıda eleman bulmakta zorlanıyoruz. Elemanların bir kısmı Çorum’a gitmiş. Bu nedenle Çorum ve Alaca’da eleman temini için gayret gösteriyoruz. İlanlar verdik. Gereğinde, bulacağımız genç elemanları eğiteceğiz.

Bu fabrikayı kiralayarak İstanbul’daki tesislerimizle birlikte 40 yıllık firmamızı daha sağlam temeller üzerinde sürdürmeyi, Sungurlu, Çorum ev Alaca’ya katkı sağlamayı istiyoruz.”

*       *       *

Kendilerini çok sevdiğim Haydar Ali Öztaş ve Salih Karahan’ın dostluğu sayesinde Sungurlu’da atıl durumda bekleyen fabrikanın faaliyete geçmesinden dolayı çok mutluyum ve kendilerini tebrik ediyorum. Bu kriz döneminde Salih Karahan’a başarılar diliyorum. Karahan Tekstil’in başarılı olması için tüm yetkililerin ve hemşehrilerimizin kendisine yardımcı olmasını bekliyorum.

İstanbul, 28 Aralık 2008