İSKİLİPLİ HEMŞEHRİLERİMİN BAYRAM KUTLAMASINA KATILDIM

Kurban Bayramı’nın birinci günü beni telefonla arayan Çorum-iskilip ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Şaban Gündüz hem bayramımı kutladı, hem de Bayramın dördüncü günü Gaziosmanpaşa semtinde bulunan dernek lokalinde gerçekleştirecekleri bayramlaşma törenine davet etti.

Bu daveti memnuniyetle kabul ettim. Böylece İstanbul’da yaşayan hemşehrierimle biraraya gelerek onları kucaklıyacak ve onların arasında kendimi Çorum’da ve İskilip’de hissedecektim.

On beş milyonluk istanbul’da bilmediğim bir yeri bulmamın zorluğu ve bilhassa bayram gününde trafiğin çok yoğun olması nedeniyle beni almalarını rica ettim. Başkan Şaban Bey ve Derneğin Anadolu yakası sorumlusu İsa Gündüz araba ile aldılar.

Yaklaşık üç yüz üyesi olan bu derneğin lokalinde toplanan yüz elliye yakın hemşehrimizle bayramlaştık. Hemşehrilerimizin birçoğu evlatları ile gelmişti.

Otuz, kırk yıldan beri İstanbul’un gelişmekte olan bu bölgesinde üçyüz, dörtyüz hanede bir arada oturan hemşehrilerimiz son yıllarda birlik ve beraberlik içinde olmalırın ve bilhassa dayanışmanın önemli olduğunu hissettikleri için bu derneği kurmuşlar. Derneği kurarken köklerinin bulunduğu Çorum’a, İskilip’e ve çoğunun geldiği 64 köye katkıda bulunmayı da hedeflemişler.

Bayramlaştıktan sonra işçilikten emekli olan İbrahim Battal ve Arif Pala tarafından Yasin-i Şerif okundu ve dualar edildi.

Kurban kavurması, pilav ve kalbura bastıdan oluşan bayram yemeğini afiyetle yedik.

Daha sonra benim bir konuşma yapmam istendi. İçeriğini bundan sonraki yazımda vereceğim konuşmamda, genelde insanların biraraya gelerek bayramlaşmasının önemi üzerinde durdum. Birlik ve beraberliğimizin devamının gerekliliğini vurguladım.

Benim konuşmamdan sonra bayramlaşmaya katılanların çoğunluğu ayrıldı. Çoğunluğunu dernek yöneticilerinin oluşturduğu aşağıdaki isimlerini verdiğim hemşehrilerimle dernek ve faaliyetleri hakkında sohbet ettik.

Şaban Gündüz (Dernek Bşk.), Salih Tuna (Başk. Yard.), Recep Elmas (Dernek Yön. Kur. Üyesi), Şahin Karakaya (Yön. Kur. Üye.), Muhittin Kaya (Yön. Kur. Üye.), Hakan Karagöz (Yön. Kur. Üye.), Murat Durukan (Avukat), ismail Tuna (İş adamı), Satılmış Yılmaz (Matbaa İşçisi), Şaban Efe (İşsiz).

Dernek, cenaze, düğün ve bayramlarda üyeleri ile birlikte oluyor. Piknik tertipliyor, dolma günleri yapıyor. Çanakkaleye gezi tertiplemiş. İskilip’e heyet halinde gitmişler Belediye Başkanı Orhan Öztürk’ü ve Kaymakam Birol Kurubal’ı ziyaret etmişler ve müşterek olarak neler yapabileceklerini görüşmüşler. Yeni tayin olan Kaymakam’ı da yakında ziyaret etmeyi istiyorlar.

Evet, kalpleri doğdukları yöre için atam hemşehrilerime, bana güzel ve anlamlı bir beraberlik ve bayram havası yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Ve sosyal faaliyetlerinde başarılar diliyorum.

İstanbul, 11.Aralık.2008