YENİ YILA GİRERKEN ÇORUM İÇİN DÜŞÜNCELERİM !

Bildiğiniz gibi Çorum’dan kilometrelerce uzakta yaşasam da ,Almanya’daki öğrencilik günlerimden beri şehrime,hemşehrilerime yakın oldum ve şehrimizin kalkınmasına katkıda bulunmaya çalıştım.

Değerli hemşehrilerim, dünkü yazımda da bahsettiğim gibi ,her yılbaşında gazete ve dergilerde genellikle parti liderlerinin ve tanınmış insanların Yeni Yıl için hazırladıkları yazılar yer alır. Bu yazılar oldukça yankı da yaratır.

Ben de bugünkü yazımı Çorum’u çok seven bir hemşehriniz ve ÇEKVA (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) Onursal Başkanı olarak yazdım. Temenni ederim ki bu yazım da Çorum’da yankı yaratsın ve ilgililerce bazı adımların atılmasını sağlasın.

Yılardan beri Çorum Haber gazetesi’ndeki köşemde,konferanslarımda,vakıf faaliyetlerinde,resmi ve özel görüşmelerimde Çorum’la ilgili sorunlara dikkat çekmeye çalıştım.2009 yılına girmek üzere olduğumuz bu yılın son gününde bu sorunlardan önemli gördüklerimi tekrar sizlerin değerlendirmesine sunmayı istiyorum.

*     *     *

-Çorum’da trafik tıkanmış durumdadır.Bunun için mevcut ”ÇORUM ÇEVRE YOLU DAİRESEL BAĞLANTISI” tamamlanmalıdır.Bununla kastettiğim, mevcut çevre yolunun Küçük Sanayi Sitesi-Kapaklı Bağı-Çimento Fabrikası civarından geçecek bağlantısının yapılmasıdır.Mevcut çevre yolunun yapılmasını sağlamış biri olarak 24 yıldan beri bu yolun ne kadar önemli olduğunu herkese devamlı anlattım .Ayrıca Çorum’un trafik sorununa çözüm bulunmalıdır.

-Şehirlerin kalkınmışlığı kültüre ve sanata verdikleri değerle yükselir. Bu nedenle uzun bir süreden beri kurulmasını istediğim”ÇORUM DEVLET TİYATROSU” biran önce faaliyete geçirilmelidir.

-Yıllarca sürüncemede kalan benim gibi çocukluğunda yüzmeyi bilmeyen Çorumlu gençlerimize büyük bir imkan sağlayacak ”ÇORUM KAPALI YÜZME HAVUZU” biran önce açılmalıdır.Yıllarca atıl vaziyette bekleyen bu tesisi canlandıran yetkililere teşekkür ediyorum.

-Bakanlığım döneminde Tarım Bakanlığından park yapılmak üzere Çorum Belediyesine devrini sağladığım eski Fidanlık alanının (Bugünkü Fuar Alanı) söz verildiği gibi şehrin parkı olarak değerlendirilmesine önem verilmesini istiyorum ve buranın isminin ‘İzmir’de olduğu gibi “KÜLTÜRPARK” olarak tanımlanmasını istiyorum.

-Çorum uzun bir süreden beri sahip olduğumuz eski adı ”Büyük Park” a benzer bir park alanına kavuşamamıştır.Bence bu büyük bir eksikliktir.Bu eksikliği bilhassa yaptığım yurt dışı seyahatlerimde daha çok hissediyorum. Bu nedenle mevcut parkın adı ”Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı” olduğuna göre yeni bir ”BÜYÜK PARK” planlamalı ve gerçekleştirilmelidir.Bu parkın içinde ileride ”Hayvanat Bahçesi” olacağı da dikkate alınmalıdır.

– Şehrimizde çevre kirlenmesinin engellenmesi için gayret gösterilmektedir. Buna rağmen ”DERİNÇAY” ın kirliliği sorunu devam etmektedir.Buna sebep olan nedenler ele alınmalı ve ”Organize Sanayi Bölgesi’nin kanalizasyonu” Belediye’nin işlettiği ”Kentsel Arıtma Tesisi”ne bağlanmalıdır.

– Çorumlu sanatçıların ve Çorum’da üreten sanatçıların eserlerinin (tablolarının) devamlı sergileneceği bir ”SANAT GALERİSİ” oluşturulmalıdır.Böyle bir yer sağlandığı taktirde benim şahsen ve ÇEKVA’nın tablo temin etme yönündeki girişimlerimiz tekrar hızlanacaktır.

-Çorumlu gençlerin bilim dünyasındaki gelişmeleri yakinen izleyebilmeleri için bir ”BİLİM MERKEZİ” kurma yolunda ilk adımlar atılmalıdır.

*     *     *

2009 yılına girerken yapılmasını arzu ettiğim hususları sizlerle paylaştım ve bu yolla ilgililerin dikkatine sundum.

Yazıma son vermeden önce sizlerin,

Yeni Yılınızı en içten dileklerimle kutlar

Sağlık, Mutluluk, Başarılar dilerim.

İSTANBUL,31 Aralık 2008