3 YAŞINDAKİ HİTİT ÜNİVERSİTESİ 5.DÜNYA SU FORUMU’NA KATILDI !

Açılış töreninden kapanış oturumuna kadar altı gün boyunca 5. Dünya Su Forumu faaliyetlerine katıldım.

Bu arada boş bulduğum zamanlarda, ilk önce bugüne kadar fuar alanı olarak kullanılan en büyük çadırda Sütlüce’de  gerçekleştirilen Dünya Su Sergisi ve Fuarı’nı ve  Forum kapsamında su konusunda bilinçlendirme çalışmalarına katkı sağlamak üzere ilk kez Feshane’de kurulan Küresel Su Eğitim Köyü’nü de gezdim.

Tematik konular daha çok Sütlüce’deki salonlarda gerçekleştirildi. Eğitim, Bilgi ve Kapasite Geliştirme konuları ile ilgili Tema 6 toplantıları ise Feshane’de yapıldı.

Feshane’de katıldığım bir oturumdan çıkarken duvarda asılı bir sunum (poster) dikkatimi ve ilgimi çekti.

Bu dikkatimi çeken sunumda HİTİT ÜNİVERSİTESİ’nin adını görünce çok sevindim.

Bu sunumun başlığı”A Central On-Line River Water Quality Monotoring System” idi. Türkçesi ”Bir Nehir Suyu Kalitesinin Yerinde Otomatik İzleme Sistemi”olan bu sunum Hitit,Ankara ve Ankara üniversiteleri ile Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Enstitüsü işbirliği ile hazırlanmıştı.

Yeşilırmak nehri üzerinde yürütülen bu çalışmaya Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden Yardımcı Doçent Erdal Karadurmuş katılmış.

Forum dönüşü masamda, gelen postalar arasında Hitit Üniversitesi’nin kuruluşunun 3. yıldönümü töreni davetiyesini buldum.

Bu yazımla, hem tüm Çorumluların kuruluşu ile gurur duyduğu Hitit Üniversitesi’nin bu mutlu gününü kutlamayı ,sayın Rektörümüz Prof.Dr.Serdar Kılıçkaplan’ı  ve şahsında tüm Hitit Üniversitesi mensuplarını tebrik etmeyi istedim.

Hitit Üniversitesi’nin ilk kuruluşu olan Meslek Yüksek Okulu’nu 1975 yılında kurmuş birisi ve bilim adamı olarak,Üniversitemizin başarılı olmasını ,gelişmesini ve bilim dünyasında saygın yerini almasını can-ı gönülden istiyorum.

İnşallah daha nice değerli yayınlar ile Hitit Üniversitesi kendinden dünyada bahsettirir.

Yukarıda açıkladığım yayını yapan  Yardımcı Doçent Erdal Karadurmuş’u tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamını bekliyorum.Bu çalışmayı yaparken kendisine destek verdiğine inandığım Bölüm Başkanı ve Dekan Prof.Dr.Satılmış Basan’ı da ayrıca kutluyorum.

Tüm Hitit Üniversite’lilere başarılar diliyor ve UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN diyorum.

İstanbul, 24 Mart 2009