5.DÜNYA SU FORUMU’NDA ÇORUM ve ÇORUMLULAR !

5. Dünya Su Forumu hakkındaki yazılarıma , burada rastladığım Çorum izlerinden ve Çorumlulardan bahsederek son vermeyi istiyorum.

Hafta boyunca en çok karşılaştığım Çevre Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Osmancık’lı hemşehrimiz Prof.Dr.Lütfi Akça idi. Kendisi ile muhtelif oturumlarda ve son gün Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün tertiplediği ”Türkiye’de Su Kalite Yönetimi” konulu panelde birlikte panelist olarak bulunduk.Bu panel esnasında değerli hemşehrimiz Prof.Dr. Lütfi Akça’ya bağlı Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi’nde Şube Müdürü olarak çalışan Sungurlulu Afire Sever ile de tanıştım.

Çorum İl Çevre ve Orman Müdürü Ziya Çöpür ile de sık sık bir araya geldik. Kendisi beni Fuar alanında yer alan Çorum köşesine davet etti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Fuar sergi alanındaki standında yer alan Çorum Köşesi oldukça ilgi çekiyordu.Burada Hitit medeniyetini,tarihi Hitit kentlerini,müzelerimizi ve Çorum’u tanıtan çok sayıda kitap ve broşürün ziyaretçiler için hazır bulundurulmasını takdir ettim.Ayrıca ,nerede ise şehrimizin en tanıtıcı markası haline gelen leblebi sunulması ve hediye edilmesi de ziyaretcilerin hoşuna gidiyordu.Bu arada standda görevli Çorum ili Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Ramazan Yörük ile de tanışmak ve sohbet etmek imkanını buldum.

Şehrimizin her fırsatta tanıtılması şehrimize gelen ziyaretçi sayısının devamlı artmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, Fuarda çok az sayıda şehrin kendisini tanıtma imkanı bulduğunu belirtmeyi isterim.Bu imkanın sağladığı için sayın Valimiz Mustafa Toprak’ı ayrıca tebrik ediyorum.

T.C. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü standında bulunan bir tabloyu bana gösterdiler.Bu tablo dünyanın en eski ve tarihi bir barajı olan Alacahöyük’deki ”Hitit Barajı” idi.Ayrıca bana Hittit Barajı hakkında bir de kitap verdiler.Bu kitabı okumaya zamanım olmadı. Okuyunca sizlere bu konuda bilgi aktaracağım.

Bu Forumu’nun tertipleyicilerinden olan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Sayın Haydar Koçaker ile de çok sık bir araya geldik.Kendisinden Hitit Barajı’nın su akışlı bir modelini Çorum Müzesi bahçesine konulmak üzere yaptırma sözünü aldım.

Forum’da Çorum Meslek Yüksek Okulu’nda talebem olan Çorum Belediyesi Su İşleri Müdürü Veysel Güney ve mesai arkadaşları Ahmet Uzun ve İhsan Çek ile de birkaç defa karşılaştım.Kendileri ile sohbet imkanı buldum.

GAP İdaresi’nde genel koordinatör olarak çalışan Y.Ziraat Mühendisi Mecitözülü Ahmet Zahir Erkan da takip ettiğimiz bir oturumun bitiminde yanıma geldi ve benimle tanıştı.Hemşehrimiz Doğan Sofracıoğlu’nun akrabası olan Ahmet bey,Ankara’da faaliyet gösteren bir sosyal vakıfta yönetim kurulu üyeliği yapıyormuş.

Bir diğer karşılaştığım hemşehrimiz de bir zamanlar Çorum İl Çevre ve Orman Müdürü Melahat Özoğlu oldu. Kendisi şu anda Kayseri’de aynı görevi yürütmektedir.

Forum’n açılış seramonisinde arkadaşım Ümit Uzel’in kardeşi Ünal Uzel’in oğlu Kerem’i fotoğraf çekerken gördüm. Fırsat bulunca görüştüm.Kendisi,Fransa’da Genel Merkezi bulunan ”Dünya Su Forumu Yönetimi”için fotoğraf çektiğini anlattı. Kız kardeşi ile kendisini yüksek tahsilleri döneminden tanıyorum.İnşallah başarılı bir fotoğraf sanatçısı olur.

Bu Forum hakkındaki yazılarımla inşallah sizleri sıkmadım ….

İstanbul, 25 Mart 2009