İSTANBUL’DAKİ ÇORUMLU KAYMAKAMIMIZ SADETTİN YÜCEL

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı  (ÇEKVA) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmemi takiben yaptığımız ilk Yönetim Kurulu Toplantısında İstanbul’ da görev yapan hemşehrilerimizi ve ayrıca Vakfımızı destekleyen hemşehrilerimizi ziyaret etmeyi kararlaştırdık.

İlk önce, yönetim kurulu üyelerimizden biri olan Mehmet ÖZATA ve Teoman ÖTGÜR ile birlikte Beşiktaş Kaymakamımız Sadettin YÜCEL’ i ziyaret ettik.

İstanbul’ un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Beşiktaş’ ta Osmanlı Devleti’ nin idare edildiği Dolmabahçe Sarayı da yer almaktadır. Bir zamanlar Çorumlu hemşehrimiz Yedi Sekiz Hasan Paşa da Beşiktaş’ ta önemli görev üstlenmiştir.

1964 yılında Çorum’ da doğan Sadettin YÜCEL’ in ailesi şehrimizde “Kabak Müezzinler” olarak tanınmaktadır. Babası, arastada ayakkabıcılık yapan Ömer Lütfi Yücel’ dir. Aile içinde Çorum’ da en tanınmış şahsiyet dedesinin amcasının oğlu “Asım Hafız” dır. Evleri Güpür Hamamı arkasındaki çevliktedir. Üç kız kardeşi olan, ailenin tek erkek çocuğu, kendi işyerlerinde çıraklık yapan Sadettin YÜCEL’ i babası okutmak istememiş olmasına rağmen 1982 yılında İmam Hatip Lisesi’ ni bitirmiş ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler  Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünü kazanarak kayıt olmuştur.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’ ni seçmesinin ana nedeni olarak; kendisinin ve halkımızın her yerde itilip, kakıldığını ve bu sorunları çözmek için (Vali) olmak gereğini tespit ettiğini belirten hemşehrimiz  Mülkiye’ de (Siyaset Bilgiler Fakültesinin eski adı olan Mekteb-i Mülkiye’ nin kısaltılmışı) Çorum’ un olumsuz tanınmasıyla mücadele için “Çorumluyuz, Gururluyuz” diyerek Çorumlu öğrencileri biraraya getirmiştir. Çorum’a bağlılığını anlatımlarından izlediğim hemşehrimiz, Çorum’ a olan sevgisini Fakülte’ de sahip olduğu arabası dahil olmak üzere hepsine 19 plakasını alarak göstermiş.

1877 yılında Çorum’ da Kaymakam adayı olarak göreve başlamış ve daha sonra yabancı dil bilgisini ve mesleki tecrübesini artırmak için İngiltere’ ye gitmiştir.  Mihalıçcık (Eskişehir), Altınyayla (Burdur), Varto (Muş), Gürün (Sivas), Gazipaşa (Antalya), Havza (Samsun) ve Turhal (Tokat) Kaymakamlıkları yapan Sayın YÜCEL 04.09.2008 tarihinde Beşiktaş İlçe Kaymakamlığı’ na getirilmiştir.

İdareciliği yanında bilimsel çalışmalar da yapan hemşehrimiz, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sosyal  Bilimler Enstitüsü Tarih bölümünde  Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında Yüksek Lisans çalışmalarını yaparak “ 1. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Dahiliye” tez çalışmaları ile bilim uzmanı ünvanını almıştır.

Ayrıca, Mustafa Kemal Paşa’ nın Havza Günlüğü ve Pontus Rum Çetelerinin bu yöredeki faaliyetlerini konu alan “İlk Kıvılcım” adında bir kitabı yayınlanmıştır.

İngiltere’ de bulunduğu 1988-1989 yıllarında gittiği bir kütüphanede yabancı bir yazarın eserinde Çorum’u “Temiz caddeleri ile dikkati çeken, gecekondusu olmayan ve gelişen bir kent” olarak tarif ettiğini ve “Türkiye’ nin geleceğini Çorum’ da görebilirsiniz” tespitini yaptığını okuduğunda gurbette bulunan bir kimsenin içinde bulunduğu halet-i ruhiyede çok etkilendiğini ve Çorum’un bu şekilde tanıtılmasından büyük memnuniyet duyan Kaymakamımız, Çorum’ dan aldığı kültür ve birikim ile idarecilik hayatında çok başarılı olduğunu ve insanları birleştirdiğini ifade etti.

Çorum’un kendi şartları içinde yaşamını sürdürdüğü evladını pek dışarıya , gurbete göndermediğine dikkat çeten hemşehrimiz, Karadenizliler gibi dernekleşme ve dayanışmada başarılı olamadığımızı üzülerek ifade etti ve  ÇEKVA’ nın Çorumluların birlikteliği için verdiği hizmetlerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bizler de kendisini tebrik ettik ve daha nice başarılar beklediğimizi belirttik ve kendisini “UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN” diyerek kucakladık. Ayrıca, öğretmen olan eşi ve iki çocuğu ile birlikte kendisine ömür boyu mutluluklar diledik.

İstanbul, 16.Mart.2009