TIP FAKÜLTEMİZ AÇILIYORMUŞ!

Çorum Hakimiyet gazetesinin internet sitesinden, Çorum Milletvekili Agah Kafkas’ın Gazeteciler Cemiyeti’nde dün düzenlenen bir basın toplantısında aşağıdaki açıklamayı yaptığını büyük bir memnuniyetle öğrendim.

*     *     *

İsterseniz bu açıklamayı beraberce okuyalım;

”Tıp Fakültesi’ne Dekan atanmasını bekliyoruz’

Tıp Fakültesi ile ilgili soruyu da cevaplandıran Kafkas, Tıp Fakültesi’ne dekan atanmasını beklediklerini ve Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden birinde Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin bir an evvel eğitimine başlamasını arzu ettiğini söyledi.”

*     *     *

Bu konuyu açıklayan sayın Kafkas, Hitit Üniversitesi Rektörü’nün ve yetkili kurullarının bu konudaki olumlu kararları hakkında bilgi sahibi olsa gerek. Ve herhalde kendisi emin olmadan böyle bir açıklama yapmaz.İnşallah bu açıklamasını sağlam bilgilere dayanarak yapmıştır. Eğer Tıp Fakültemizin kurulması yönünde adımlar atılıyorsa, benim gibi tüm Çorumlular büyük mutluluk duyarlar…

*     *     *

Siz değerli hemşehrilerimin yakinen bildiği gibi, Hitit Üniversitesi’nin Kuruluş Kanunu 2006 yılı başında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken başta Çorum Haber gazetesi olmak üzere mahalli basın harekete geçmiş,benim gibi Çorum sevdalıları konuyu Ağah Kafkas’a  ve diğer milletvekillerimize duyurmuş ve kuruluş kanunu’nda Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün yer alması sağlanmıştır.

O tarihte kurulan 15 üniversiteden dördünde tıp fakültelerinin yer alması kararlaştırılmıştır. Bunlardan ikisi Düzce ve Tekirdağ’da mevcut tıp fakülteleri olup diğer ikisi ise Rize(Başbakan’ın memleketi) ve Çorum’da  yeni kurulacak olanlardır.

*     *     *

Ne yazık ki Çorum’da bugüne kadar Tıp Fakültesi kurulamadı ve faaliyete geçirilemedi.

*     *     *

İsterseniz Rize Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi kurma konusundan neler yaptığı hususunu internetten birlikte araştıralım.

”10 Şubat 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Rize mimarisine uygun inşaatı ve çevre düzenlemesi ile dikkat çeken 8 dönümlük arazi üzerinde inşa edilen Rize Tıp Fakültesi Hastanesi, 5 Mart 2009 günü yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz 12.02.2009 tarihinde yaptığı açıklamada, işadamı Şevket Yardımcı tarafından Servet Yardımcı adına yaptırılan Rize Üniversitesi Servet Yardımcı Tıp Fakültesi’nin 15 bin metrekare kapalı alana sahip temel bilimler ve dekanlık binası olmak üzere iki bloktan oluştuğunu ifade etti. Bina içerisinde 3 adet anfi, laboratuarlar, derslikler, kantin, kütüphane, bilgisayar salonu, öğretim üyesi odaları, öğrenci işleri birimi ve yönetim birimi bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arif Yılmaz, Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nde 7 Anabilim Dalı, Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü’nde 18 Anabilim Dalı, Cerrahi Tıp Bilimleri 14 Anabilim Dalı olmak üzere fakülte dahilinde 3 bölümde 39 anabilim dalında eğitim vereceklerini vurguladı.

Prof. Dr. Yılmaz, 2008-2009 öğretim yılında 41 öğrenci alan Tıp Fakültesi’nde 58 öğretim üyesi bulunduğunu, ancak öğretim yılı başında fakülte binalarının hazır olmaması nedeniyle öğrencilerin öğretimlerine Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde devam ettiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Yılmaz, bu öğrencilerin 11’inin 1. sınıfta, 30’unun da hazırlık sınıfında eğitim gördüklerini kaydetti. ”

*     *     *

İnşallah Tıp Fakültemizin kurulma kararı ve öğrenci alınma hususu bugünlerde kesinleşir.

Tıp Fakültesi binası devlet veya hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapılıncaya kadar, biz de Rize Tıp Fakültesi’nin yaptığı gibi öğrencilerimizi Ankara veya Samsun’daki tıp fakültelerinde okuturuz.

*     *     *

Sizlerin adına,

ÇORUM TIP FAKÜLTESİNİ KURULMASINI İSTEDİĞİMİZİ ve FAALİYETE GEÇMESİNİ BEKLEDİĞİMİZİ

İfade ediyor ve gereğinin yapılmasının bekliyorum.

İstanbul,11 Mart 2009