DIŞ ÇORUMLULAR VE MUSTAFA AKAYDIN

Yazımın başında yer alan “Dış Çorumlular” kelimeleri sizi şaşırtablir. Ama bunu ben bilerek seçtim.

Ülkemiz dışında yaşayan Türklerden nasıl “Dış Türkler” diye bahsediliyorsa, Çorum dışında yaşayan Çorumlulardan “Dış Çorumlular” diye bahsetmemiz uygun düşer diye düşünüyorum.

Neden uygun düşer diye sorabilirsiniz! “Dış Türkler” nasıl vatan hasreti çekip, her zaman vatanlarını düşünüyorlarsa, Çorum dışında yaşayan biz Çorumlular da şehrimizin hasretini çekip, her zaman Çorum’u düşünüyoruz.

Çorum dışında yaşayan sayıları bir milyonun üzerinde olan hemşehrilerimizin başarıları Çorum’da yaşayanları gururlandırdığı kadar biz “Dış Çorumlular”ı da memnun etmektedir.

Ankara’da söylenildiği gibi, “Çorum’dan ne çıkar? Amele çıkar” söyleminin aksini ispat etmek, Çorum dışında yaşayan bizleri sevindirmektedir. Ne kadar çok Çorumlu kendini ispat ederek bir yerlere gelirse bizler göklere uçmaktayız.

Son yerel seçimlerde, Çorum dışında belediye başkanlıklarına aday olan 4 hemşehrimizin başarılı olmasını isteyen “Hepiniz Desteklemeliyiz” başlıklı bir yazı yazmıştım.

Bu dört adaydan yalnız Prof. Dr. Mustafa Akaydın başarılı oldu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Kendisini “Dış Çorumlular” adına da tebrik ediyor, başarılar diliyor ve Antalya’ya ve hatta Türkiye’ye Çorum’dan ne adamlar çıkıyor” dedirtmesini temenni ediyorum.

Bir bilim adamı ve hemşehrisi olarak sayın Akaydın ile yıllardan beri yakın dostluğum var. Antalya’ya yazlığımıza tatile gittiğimde kendisini ziyaret ediyorum. Zaman zaman da telefonla görüşüyorum. Rektör seçildiğinde kendisini ve ailesini evinde ziyaret ederek tebrik etmiştim. İnşallah, en kısa zamanda değerli hemşehrimizi makamında ziyaret ederek kutlayacağım.

Antalya’da faaliyet gösteren Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) üyesi ve aktif destekleyicisi olan sayın Antalya Büyükşehir Başkanı Akaydın’ı ÇEKVA camiası adına tebrik ediyor ve Vakfımıza ve tüm hemşehrilerimize desteğinin devamını rica ediyorum.

Sayın Akaydın’ı bu başarısından dolayı kutluyor, ailesi ile birlikte mutlu yıllar diliyor, ve UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN diyorum.

İstanbul, 9.Nisan.2009