POLİTİK HAYATTA DİKKATLİ OLMAK GEREKİR – FRANSA ÖRNEĞİ !

Mailime gelen ve aşağıda sizinle aynen paylaştığım bir haber dikkatimi çekti. Bu haber Wikileaks’ın Fransa cumhurbaşkanları hakkında idi.

Bu haber; Fransa’da  23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olup, cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağın cumhurbaşkanı adayı Fillon ve aşırı sağcı aday Le Pen’le ilgili. Her iki liderin de başı yolsuzlukla dertte.

Suçlamalar hakkında benim değerlendirmemden önce lütfen aşağıdaki haberi okuyunuz.

* * *

WIKILEAKS, FRANSIZ ADAYLARLA İLGİLİ BELGE YAYIMLADI

Wikileaks internet sitesi, Fransa’da merkez sağın cumhurbaşkanı adayı Fillon ve aşırı sağcı aday Le Pen’le ilgili yaklaşık 5 bin belge yayımladı.

Wikileaks’te yayımlanan belgelerin 3 bin 630’u merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon ile ilgiliyken bin 138’i de aşırı sağcı aday Marine Le Pen’e ait.

Toplamda, 4 bin 768 adet belge arasında iki liderin adının geçtiği çeşitli mailler ve basın bildirileri yer alıyor. Belgeler arasında Le Pen’e dair Türkçe içerikler de dikkati çekiyor.

Fransa’da her iki liderin de başı son günlerde haklarında çıkan yolsuzluk iddialarıyla dertte.

Fillon’un başı Fransız Parlamentosuyla dertte

Fillon, eşi Penelope Fillon’un “milletvekili danışmanı sıfatıyla” 8 yıl boyunca haksız maaş aldığına yönelik iddialarla gündemde.

Fransız Le Canard Enchaine gazetesi, Fillon’un eşine 8 yıl boyunca milletvekili danışmanı olarak haksız yere ödenen paranın toplam miktarının 900 bin avroya ulaştığını yazmıştı.

Gazete, François Fillon’un iki oğluna ise yine parlamenter danışmanı sıfatıyla toplam 84 bin avro ödendiğini iddia etmişti.

François Fillon, geçen hafta bir televizyon kanalında iki oğlunun 2005-2007 yıllarında avukat olarak kendisine senatoda danışmanlık yaptığını söylemişti.

Gazete, iki oğlunun 2005 ve 2007 yılları arasında avukatlık yapma yetkisinde olmadığını ileri sürmüş, Fillon’un oğullarından büyük olanının 2007’de biten sözleşmeden 5 ay sonra, küçük olanın ise 4 yıl sonra resmen avukat olarak görev yapma yetkisine sahip olduğunu belirtmişti.

LE-PEN’İN DE BAŞI AVRUPA PARLAMENTOSUYLA DERTTE

Öte yandan, Le Pen’in de başı Avrupa Parlamentosuyla dertte. AP’nin Yolsuzlukla Mücadele Organı (OLAF), Le Pen’in, 2010-2016 yılları arasında AP’de danışman olarak gösterdiği, ancak kendi seçim kampanyasında çalıştırdığı Catherine Griset’e ödenilen 296 bin avroluk danışmanlık bedelini dün gece yarısına kadar geri ödemesi gerektiğini duyurmuştu.

Ancak, Le Pen, söz konusu miktarı ödemeyeceğini söylemiş “Avrupa Parlamentosunun kararı tek taraflı ve yasal değil, bu yüzden onların kararına itiraz ediyorum. Parayı iade etmem için önce bu kaynağın bana ödenmiş olması gerekir.” ifadelerini kullanmıştı.

Aynı zamanda Le Pen’in ayrıldığı eşinin kız kardeşi olan Griset ve diğer bir danışmanın görevlerine dair başlatılan soruşturma temmuzda tamamlanmıştı.

OLAF, AP’de Le Pen’in danışmanı olarak maaş alan ancak gerçekte Le Pen’in korumalığını yapan Thierry Legier hakkında da soruşturma başlatmış, Legier’in parlamentodan 2011’de 3 ay maaş aldığını ortaya çıkarmıştı.

Legier için ödenilen 41 bin 500 avronun da şubat sonuna kadar AP’ye iade edilmesi gerekiyor.”

* * *

Bu haber politikacıların hangi konumda olurlarsa olsunlar çok dikkatli olmaları gerektiğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yıllar geçse de üstü tozlanmış dosyalardaki hakikatler gizlenemiyor.

Kaynaklar:

-AA, 1.2.2017

-TURKISHNY, 1.2.2017

– https://www.turkcebilgi.com/wikileaks-nedir

İstanbul,6 Şubat 2017

Açıklama:

Wikileaks nedir?

Şimdiye kadar açıkladığı toplam bir milyon civarında gizli yazışma ile diplomaside depreme yol açan Wikileaks, İsveç merkezli uluslararası bir oluşum.
2006 yılında kurulan WikiLeaks’in bünyesinde Amerikalı, Avrupalı, Tayvanlı, Avustralyalı, Güney Afrikalı gazeteciler, Çinli muhalifler, matematikçiler, teknoloji alanında uzman isimler bulunuyor. Sayıları 800 civarında tahmin edilen bu isimler, gönüllü çalışıyor.
Oluşumun lideri, eski bir bilgisayar korsanı olan Avustralyalı gazeteci Julian Assange… Amaçları ise gizli belgeleri kamuoyu ile paylaşmak. WikiLeaks’e ulaşan bilgiler, uzmanlar tarafından teker teker değerlendiriliyor. Çok gizli bazı belgeler, dedikodular, yorumlar ayıklanıyor, sadece belge niteliğinde olanlar yayınlanıyor. Yayınlanan belgeler “çok gizli” değil, sadece “gizli” sınıfında yeralan belgeler… Oluşum asıl dikkatleri, Washington’ın çeşitli ülkelerdeki Amerikan büyükelçilikleri ve konsoloslukları ile gizli yazışmaları internet sitesinde yayınlamasıyla dikkatleri çekti.