ÇORUM SEYAHATİM – BELEDİYE BAŞKANI ZİYARETİM

20-25 Kasım tarihlerinde, aile ziyareti ve bir nişan töreni için Çorum’a geldim. Uzun bir süreden sonra ailemle buluşmaktan ve en büyüğümüz olan belirli yaşlılık belirtileri yaşayan 92 yaşındaki ablamı kucaklamaktan ve onunla uzun bir süre birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet ve mutluluk duydum.

2019 yılında Çorum’da seçimler yapıldı ve Belediye Başkanlığını Dr. Halil İbrahim Aşgın seçildi. Kendisini Çorum Haber’deki köşemden tebrik etmiş ve yapılmasını arzu ettiğim projeler hakkında bilgilendirmiştim. Çorum’da bulunduğum günlerde kendisini makamında ziyaret ettim ve tebrik ettim. Bu ziyaretim esnasında kendisiyle birlikte çalışan üç belediye encümen üyesi ile de tanışma ve sohbet etme imkânını buldum.

Belediye reisleri (Şehremini) şehrin gelişmesine, son yıllarda tanımlandığı gibi marka şehir olmasına, o şehirde yaşayanların sosyal, kültürel, sanatsal konularında gelişmesini verdikleri hizmetlerle sağlarlar. Ayrıca yine şehirde birlik, beraberlik ve mutluluk havasının esmesi onların hizmetlerine ve tutumlarına bağlıdır. Ben de şehirlerin planlama yoluyla gelişmesinde önemli bir rol oynayan İmar ve İskan Bakanlığını yürütmüş bir bilim adamı olarak bugüne kadar tüm Çorum belediye reisleri ile yakın ilişkimi sürdürdüm ve kendilerine birikimimle istedikleri takdirde yardımcı olmaya çalıştım.

Sıcak ilgisini hissettiğim Başkan Aşgın’a seçimler öncesinde (8.3.210 ve 25.3.2019) ve sonrasında (10.4.2019) Çorum Haber gazetesindeki köşemde yazdığım ve şehrimiz için önemli olan konuları bir defa daha anlattım. Bilhassa bazı konuları daha geniş olarak anlattım ve bunların yapılmasının ve gerçekleştirilmesinin şehrimize büyük faydası olacağını vurguladım.

Çevre Yolu (mevcut çevre yolu yarım ay şeklinde olup tam dairesel olarak tamamlanmalıdır)

Su kanalları (Çomar Barajı ile birlikte inşa edilen fakat kullanılmayan sulama kanalları şehrimizi güzelleştirmek için kullanılmalı)

Fidanlık ( park yapılmak üzere Belediyemize 1983 yılında Tarım Bakanlığı tarafından mülkiyeti verilen buraya daha fazla yapı yapılmamalı ve park özelliği korunmalıdır)

Dış Çorumlular (şehrimizde nüfusa kayıtlı sayısı 1.5 milyon civarındadır. Bunların 1.0 milyonu Çorum dışında yaşamaktadırlar. Bu insanların büyük bir kısmı Çorum sevdalısıdır. Onlarla şehrimizin bağlantısını sağlamak ve geliştirmek için belediye veya valilik bünyesinde özel bir birim kurulmalıdır)

Yeşillik ( şehrimizin merkezi bölgelerinde yeşil alanlar artırılmalıdır. Eğer mevcut Dr.Turhan Kılıçcıoğlu stadyumu yerinden kaldırılacaksa burası yeşil alan olmalıdır)

Bunlardan başka, ilk defa uzun süreden beri düşündüğüm bir başka konuyu kendisine değerlendirmesi için açıkladım. Bu konu ise, zamanında Pirbaba ve Bahabey çamlıkları ile Sıklık’taki geniş bir alanın ağaçlandırılmasına, hatırladığım kadarıyla zamanın belediye başkanı Baha Bey ve onu takiben diğer bazı belediye başkanları büyük ilgi göstermişlerdi. Sıklık’taki bölgenin ağaçlandırılmasında Özel İdare Müdürlüğü döneminde merhum Hamit Duran’ın da büyük emeğinin olduğunu biliyorum. Yine burasının ve şehrimizin yeşillendirilmesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan fidanlığın da büyük katkısı olmuştur. Eminim ki, Çorum’u ziyaret edenler Samsun’a doğru yol alırken yemyeşil, insan emeğiyle yetiştirilmiş bu ormanlık alandan geçerken hayranlık duymaktadırlar. Bu yeşil alanın bitiminde Ahmediye (Kaymakçı) Köyü’nün göründüğü tepelere kadar yolun iki tarafında boş araziler bulunmaktadır. Bu arazinin de ağaçlandırılmasının mevcut Sıklık Ormanı’nın bütünlüğünü sağlayacağını anlattım.

Yukarıda anlattığım konuları dikkatle dinleyen başkan ve üyeler benim şehrin içinde su kanalları oluşturma fikrime sanki pek rağbet etmediler ve yeni oluşturdukları Kent (Millet) Parkı’nın bu ihtiyacı büyük miktarda karşılayacağını açıkladılar ve bu parkı görüp görmediğimi sordular, görmediğimi belirtince bana bu parkı gezdireceklerini söylediler. Parkı gezdim, park ile ilgili izlenimlerimi ayrı bir yazımda sizlerle paylaşacağım.

Konuşmamız esnasında Çorum’a kayıtlı nüfus sayısının bir buçuk milyon civarında olduğunu ve yaklaşık bir milyonunun Çorum dışında yaşadığını açıkladım ve Belediye’nin bu Dış Çorumlularla özel olarak ilgilenmesini istedim. Belediye Meclis üyelerinden birisi “Dış Çorumlu” tabiri yerine “Gurbetçi Çorumlu” isminin kullanılmasının daha uygun olacağını ifade etti. Ben de bunun üzerine “nasıl tanımladığımız önemli değil, önemli olan onlarla yakın temasın sağlamasıdır” dedim.

Bu ziyaretim sonunda Başkan Aşgın bana Çorum Belediyesi’nin üzerinde Hitit Amblemi olan bir plaketini verdi.

Belediye Başkanı Aşgın’a ve Encümen Üyelerine başarılar dileyerek Belediye’den ayrıldım. Ayrılırken tüm önerdiğim işlerin belediye imkanları ile gerçekleştirilmesinin zor olduğunu ve bu nedenle Çorum Valisi’nin ve milletvekillerinin konulara sahip çıkarak merkezi hükümetten kaynak temin etmelerinin gerekliliğini düşündüm.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de şehrimizle ve belediyemizle ilgili aydınlatıcı ve yol gösterici olacağını düşündüğüm konuları yetkililerin ve sizlerin değerlendirmesine sunacağım.

İstanbul, 18. Aralık 2019